Заплатите за средни позиции - които изискват определени качества и умения, но не и специализирано знание - са най-високи във Варна и София, съобщиха от Industry Watch.

Разликите между столицата и останалите големи градове не са толкова значими, колкото при заплащането за базови (неквалифицирани) работни позиции.

В Русе например заплатите за средни позиции са с около 14% по-ниски от София. „Средните позиции" са такива, при които служителите лесно могат да сменят фирмите и дори индустриите, ако имат желание да придобиват ново за тях и полезно за работодателя знание.

Типичният служител на средна позиция ще владее базово английски, ще е на възраст между 25 и 45 години, ще може да се адаптира бързо в нова среда и да придобива нови за него функции.

Покупателната сила на 1 лев е с около 10% по-голяма в Пловдив и Русе в сравнение със София. Цената на живот остава най-висока в София, а най-ниска - в Шумен и Търговище. В основните български градове имотите остават подценени, сравнени със София, ако измерим цените им в количество труд (респективно трудът е по-скъп, измерен в имоти). Във всички големи градове, с изключение на Варна, се работи по-малко за едно жилище в сравнение със София. Например жилище в Стара Загора изглежда с около 35% по-евтино от София, измерено в количество труд.

Индексът „цена на живот" в най-големите градове ако София е 100.0, Бургас - 96.3, Варна - 95.0, Стара Загора - 93.4, Русе - 89.4, Пловдив - 88.6. Това е отразено в Biggest Cities Review - доклад за първото полугодие на 2009 от серията изследователски продукти на Industry Watch. Докладът се базира на специално събрани за изследването емпирични данни от агенцията за маркетингови и социологически проучвания Витоша Рисърч. Industry Watch е частна независима изследователска компания, базирана в София.

Източник: БГНЕС