15 септември наближава и започва голямото харчене в подготовка на новата учебна година.

Колко ще струва новата учебна година на родителите? С колко са скочили цените на учебниците, тетрадките и облеклото?

Ако миналата са стигали 100-150 лева, сега трябват поне 300 лева за един ученик, пресмятат родители от Кюстендилско. Поскъпването е поне 15%-20%, показва проверка на БНР.

Може да се купи раница за 20 лева, може да се купи и за 120 лева. За около 40-50 лева могат да се намерят хубави раници. В рамките на 300 лева може да бъде подготвено едно дете за училище, калкулира общинският съветник Огнян Атанасов, който е и в настоятелството на едно от началните училища в града.

По думите на доставчик от региона, цените на помагалата не са били вдигани от миналата година. Те вървят между 5,90 и 6,90 лева.

На фона на растящите цени проблеми с преподавателската заетост в начален етап в областта не се очертават. Има много желаещи за учители в първите класове, уточнява Мая Стойчева, началник на Регионалното управление по образованието.

За да е по-леко за семейния бюджет, в Габрово от години се организира борса за употребявани учебници, която е единствена в града.

Как да кандидатствате за еднократна помощ за деца в първи и осми клас?Може да подадете заявленията на място или по електронен път

Най-търсени са по-запазените учебници. Комплект за гимназиалния етап може да се подбере на цена между 30 и 60% по-ниска от стойността на новия.

Съветът към желаещите да напазаруват изгодно учебници втора ръка, е да отидат на борсата по-рано. Така ще успеят да купят всичко необходимо и в по-запазена форма. Пари за пазара може да изкарат, като продадат учебниците на детето от миналата година.

Организатор на борсата е Тотка Златева. Тя управлява и книжарница. Според нея възможността да продадат учебниците си е стимул за децата да ги пазят в добър вид.

Комплект втора ръка по думите ѝ спестява 100 лева от семейния бюджет.

Колкото до тетрадките, те са поскъпнали почти двойно, отбелязва Златева. Тя отчита още, че учебниците за 1-7 клас, които се заплащат от държавата, „са страшно скъпи“ в сравнение с тези за следващия етап.

Примерно математика за трети клас е 23 лева, отбелязва Златева.