Мъжете работодатели са два пъти повече от жените, показват актуални данни от изследвания на Института по философия и социология към Българската академия на науките.

Работодателите сред мъжете са 6,2%, а при жените този дял е 3,6%, разказва за БТА проф. д-р на социологическите науки Емилия Ченгелова, директор на ИФС-БАН.

Тя предоставя актуални данни от изследвания по повод Световния ден на мъжете, който се отбелязва днес.

Изследванията показват, че мъжете и жените са различно представени според трудовия си статус. В условията на пазарно ориентираното българско общество, мъжете по-често от жените влизат в ролята на работодатели, но и на самонаети лица.

Мъжете формират по-висок дял (16%) в сравнение с жените (12,7%) и от самонаетите лица.

Близки са дяловете мъже и жени сред наетите лица, съответно 48,4% и 50,7%.

Жените имат минимален превес сред държавните служители: делът на мъжете е 3,6%, а делът на жените е 4%.

Образование

Актуалните данни от изследване на пълнолетното българско население през 2021 г. показват, че у нас жените висшистки и жените със средно общо образование са повече в сравнение с мъжете, докато при мъжете, освен висшето образование, по-разпространено е средното специално образование.

Данните на ИФС-БАН показват, че висшистите сред мъжете у нас са 23,8%, докато относителният дял на жените с висше образование е 32,1%.

Делът на мъжете със средно специално образование е 31,3%, а при жените този дял е 22,1%.

У нас 28,1 на сто от мъжете са със средно общо образование, а за сравнение при жените този дял е 33,7 на сто.

С основно образование са 15,0% от мъжете в България, докато при жените този дял е 11,4%.

С начално образование са 1,8% от мъжете, а при жените този дял е 0,8%.

Любопитен детайл е, че несемейните сред мъжете у нас са 26,6%, докато при жените този дял е 18,8%. Това е индикация, че при мъжете по-силно е развит стереотипът за необвързаност със семейство, коментира проф. Ченгелова.

Отношение към работно място

Проф. Ченгелова съобщава, че през 2021 г. 33,6% от мъжете са извършвали допълнителна работа, в добавка към основната им работа, а при жените този дял е 21,9%, като причините за извършване на допълнителна работа са предимно финансови.

Мъжете са по-склонни към рисково поведение и това ясно се вижда при намирането на работа, коментира професорът. Данните показват, например, че през 2021 г. 28,6% от мъжете са работили без договор, докато при жените този дял е 21,2%.

В същото време, мъжете и жените имат еднакво висока толерантност към практики, при които легитимният елемент на наемане се допълва от нелегитимен момент: през 2021 г. 30,9% от мъжете са работили с договор с фиктивни клаузи (наличие на трудов договор, но заедно с това доплащане "на ръка" на необлагаема сума). При жените този дял е 26,3%.

Мъжете три пъти по-често (17,6%), отколкото жените (6,6%), са работили при вредни и опасни условия на труд, показват още данните.

Ценности

Данните на ИФС-БАН показват, че 28,5% от мъжете са склонни да дадат или да получат подкуп. Сред жените този дял е 19,4%.

Мъжете в по-висока степен (28,7%) са склонни да укриват данъци, отколкото жените (19,5%). Това е потвърждение както за по-хазартното поведение на мъжете, така и за по-високата им склонност да нарушават правилата, коментира проф. Ченгалова.

Тя отбеляза, че 46,3% от жените изцяло подкрепят житейската максима "по-добре беден, отколкото мошеник". За сравнение с тази максима са напълно съгласни 33% от мъжете.

41,6% от мъжете прилагат в живота си максимата "ако нещо ми пречи, намирам начин да го променя в моя полза", докато мислещите по този начин сред жените са 30%.

40,6% от мъжете вярват и прилагат максимата "пътят към целта не е важен, важното е целта да бъде постигната". При жените този модел на поведение са прилага от 34,6%.

10,3 на сто от пенсионерите у нас са мъже, а пенсионерите сред жените са 13,5 на сто. Това е свързано основно с тенденцията за по-високата продължителност на живота при жените, каза директорът на ИФС-БАН.

Политическа активност

Два пъти повече мъже пенсионери (63,1%) у нас се интересуват живо от политика и са гласували при парламентарните избори през 2021 г., съобщи директорът на ИФС-БАН.

При младите хора (до 24 години) тенденцията е точно обратната - младите жени два пъти по-силно от мъжете се интересуват от политика и са гласували през 2021 г.