Правителството в Атина обяви извънредни мерки за икономии на електричество в държавния сектор, за да бъдат избегнати евентуални сривове в енергосистемата заради спадналото ниво на водите в язовирите и заради спрения внос на електроенергия от България след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй, съобщава електронното издание на атинския в. "Експрес".

Мерките са одобрени с решение, подписано от министрите на развитието, вътрешните работи и икономиката, и предвиждат до 15 юни тази година да бъдат проверени всички климатици в сградите на държавната администрация и местното самоуправление. Според министъра на развитието Димитрис Сюфас целта е тези мерки да осигурят до 20 на сто икономии на електроенергия.

По преценки на специалисти недостигът на електроенергия в Гърция се очаква да достигне рекордни нива през това лято и да бъде между 10 200 и 10 300 мегавата. Те смятат, че този дефицит няма да може да бъде компенсиран от местните вецове и от внос.

"2007 година ще бъде трудна за Гърция от гледна точка на пиковите натоварвания на електромрежата", прогнозират от министерството на развитието. Спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй от 1 януари е довело до ограничаване на вноса със 77 на сто на електроенергия от България, а спадналите водни запаси се сочат като една от причините за снижаване с 41 на сто на производството на ток във водноелектрическите централи. Ако засушаването продължи, ВЕЦ-овете ще лишат мрежата от 3065 мегавата, предупреждават експерти.

Други причини, които те посочват, са рокадите в ръководството на Националната електрическа компания /ДЕИ/, закъснялата подмяна на четири стари централи с мощност 1600 мегавата и изграждането на нови мощности. А това означава, че нито една от проектираните мощности няма да може да заработи преди 2009 г., смятат те. Извънредните мерки ще струват скъпо на фермери, индустриалци и на обикновения грък, писа в. "Етнос", цитиран от БТА.