Очакваният икономически ефект за България от сключените до момента офсетни споразумения се изчислява на 158 милиона евро. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров пред участниците в международна конференция "Развитие на офсетната политика в България" под патронажа на премиера Сергей Станишев.

Министърът каза, че това са средства от инвестиции, прехвърляне на ноу-хау и лицензи, създаване на нови конкурентоспособни продукти, експортна подкрепа и съвместно производство.

Към настоящия момент се изпълняват офсетни дейности, в това число и инвестиции на стойност 46.727 милиона евро.

Министерството на икономиката и енергетиката е готово да сътрудничи за реализацията на офсетните планове на фирмите, които работят в сферата на отбраната, каза министърът.

Министър Димитров посочи, че компаниите могат да разчитат и на неговата персонална подкрепа.

Петър Димитров направи аналогия между музиката на Шопен и офсета. "Казват, че музиката на Шопен е цветя в дулата на оръдията, на мен ми се струва, че офсетът е не просто цветя, а рози в дулата на българските оръдия", каза министърът.

Същевременно Петър Димитров отбеляза, че задачата на офсета не е толкова да се привлекат инвестиции за модернизация на армията, а за модернизацията на българската икономика. В този смисъл за българската икономика офсетът е израз на реформата от второ поколение, от която страната се нуждае, каза министърът.

За България е важно да се дислоцират инвестиции, които носят нови продукти, технологии, достъп до нови пазари. Най-краткият път за достъп до такива технологии е офсетът, посочи министърът.

Петър Димитров прогнозира, че до края на годината преките чуждестранни инвестиции ще надхвърлят 5 милиарда евро. По данни за 9-те месеца инвестициите са с 800 милиона евро повече спрямо същия период на 2006 година. За миналата година инвестициите са били 4.4 милиарда евро.