Рейтинговата агенция Moody’s потвърди рейтинга на държавните облигации на България на Baa2 със стабилна прогноза, повишен от Baa3 през юли 2011 г., съобщи Министерството на финансите. Това се казва в годишния доклад на агенцията за България.

Вече ниският бюджетен дефицит като процент от БВП се очаква да се свие още повече през следващите две години, очакват от там. Тъй като дефицитът на България падна под 3% през 2011 г., се очаква скоро страната да излезе от Процедура по прекомерен дефицит.

Националната програма за реформи на правителството поставя амбициозна цел за повишаване на стандарта на живот в България до 60% от средния за еврозоната до 2020 г. Доходите в България би трябвало да задържат или свият разминаването с най-богатите държави в ЕС. Това продължаващо догонване е причината, поради която Moody’s оценява дългосрочната икономическа сила на държавата като висока (значително над средната).

Рейтинговата агенция отчита като плюс за страната ни и превръщането в приоритет на две ключови институционални слабости: намаляването на престъпността и по-доброто усвояване на средствата от ЕС, както и стремежът за запазване на ниски данъци, повишаване събираемостта на данъците, намаляване на разходите, приемането на ПактА за финансова стабилност.

Държавните финанси са здрави, с нисък размер на дълга по всички стандарти. Дефицитът на сектор Държавно управление се сви през последната година до 2.1% от БВП. Moody’s очаква ръстът да е средно около 2% през периода 2012-2013 година.

Фискалната позиция на България е много силна (съотношение дълг / БВП в размер на 16.3% към края на 2011 г., втората по ред най-ниска стойност в ЕС след Естония).

Дефицитът на сектор Държавно управление продължи да се свива през 2011 г., като достигна 2.1% от БВП. Moody’s очаква дефицитът да достигне 2% от БВП през 2012 г., в сравнение с прогнозата на правителството за 1.4%. Това отклонение до голяма степен отразява нашите по-песимистични допускания по отношение на икономическия растеж: нашето допускане е, че икономиката ще нарасне с 0.9%, докато правителството очаква ръстът да достигне 1.4%..

Държавните показатели на България ще останат по-силни от тези на другите държави в ЕС с режим на валутен борд или фиксирани курсове, като Литва (Baa1/стабилна) и Латвия (Baa3/положителна) в средносрочен план, смятат от Moody's.

Външните показатели на държавите с рейтинг Baa са изключително разнообразни, но тези на България са значително по-добри от средните по отношение както на съотношенията външен дълг / БВП, външен дълг / приходи по текущата сметка и външен дълг / валутни резерви, така и на повишаването на икономическата стойност (EVI).

Рисковете, предизвикани от режима на валутен борд, са свързани основно с последващите рискове в случай че системата бъде изоставена или не издържи. Обаче, това е риск с ниска вероятност. Политическият риск е нисък, тъй като има огромен консенсус за поддържането на валутния борд и на политическа рамка.