Броят на отпадналите от системата на социално подпомагане след януари 2008 г. ще намалее, каза министърът на труда и социална политика Емилия Масларова на пресконференция за хода на кампанията „Не на „професията” социално слаб” в МТСП.

Към момента общият брой на безработните лица, които ще отпаднат от социално подпомагане след 1 януари 2008 година е 17 642 души.

5166 са включените в програми за заетост, 37 в мерки по Закона за насърчаване на заетостта, 206 души са устроени на пазара на труда, 63 са включени в ограмотителни курсове, а 160 са включени в курсове за професионална квалификация, съобщи още Масларова.

Тя представи конкретните мерки на МТСП за професионална реализация на тези лица до края на годината. Предвижда се в програми за заетост да бъдат включени около 10 437 души, в мерки за заетост – 1129 души, в курсове за ограмотяване 2457 лица, в курсове за професионална квалификация – 2200, а 2617 лица да започнат работа. Провеждат се ежемесечни срещи и се актуализират плановете за действие, като се предвиждат различни възможности за реализация – включване в програми и мерки за заетост, в курсове за ограмотяване и квалификация и устройване на работа.

Резултатите от националното представително социологическо изследване на агенция „АССА-М” на тема „Емиграционни нагласи на българските граждани” представи социологът Михаил Мирчев. Изследването показва, че след приемането на България за член на ЕС от януари 2007 г. намалява категорията българи, които и принципно, и прагматично имат нагласа за външна емиграция (около 80%). Мотивът за емиграция “набавяне на средства” отстъпва място на по-субстанциални ценности – професионална кариера като дългосрочен ресурс за личен просперитет. Основният мотив за завръщане в страната е възможност за адекватно професионално развитие.

Изследването извежда констатацията, че българската емиграция през 2007 г. не е опасна за Европа. Нагласите за емиграция са най-високи сред младите и високообразовани българи. Затова, според социолога Михаил Мирчев, е необходимо работодателите да инвестират в потенциала на младите и високообразовани българи като стимулират тяхната професионална реализация в България.

Междуведомствена работна група по въпросите на миграционната политика подготвя Национална стратегия по миграция и интеграция на имигранти, която се очаква да бъде приета до март 2008 година, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Димитър Димитров.