Фискалният резерв няма да се пипа, няма да се правят конкурси за банки за част от него, каквито идеи имаше. Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция в Министерски съвет след заседанието на кабинета.

„От фискалния резерв, ако дупката в бюджета продължи да зее, законът и БНБ позволява временно да се запушват тези дупки", каза Борисов, цитиран от агенция „Фокус". Ние ще правим всичко възможно до юли да балансираме бюджета, каза той.

Премиерът уточни, че по повод на тази идея е имало много преекспорнирана информация и затова той се е срещнал с управителя на БНБ Иван Искров. Управителят на БНБ каза, че идеята предизвиква много негативни информации както от местните наблюдатели, така и от международните пазари.

Припомняме основните позиции, които бяха заявени през последните дни.

Изненадващо на 19 октомври вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянов съобщи, че правителството възнамерява да използва фискалния резерв от 8 млрд. лв. за постигане на по-висока доходност, като той ще бъде внесен в търговски банки. Резервът стоял по сметка с лихва между 0.3% и 0.5 %, докато ако бъде внесен в търговска банка доходността може да достигне 6%.

С това беше подпалена искрата на дебата „дали или фискалният резерв трябва да напусне БНБ" и как ще бъде на правено това. Вчера премиерът Бойко Борисов обясни, че банките ще бъдат избрани на конкурсен принцип.

Когато вчера темата бе още актуална екипът на Profit.bg потърси и мнението на другата страна в случая, банките, относно ефекта и целесъобразността на една такава стъпка.

По принцип идеята е добра, защото ще вкара ликвидност в банковата система, каза за Profit.bg Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. Важно е при какви условия и каква цена ще се търси този ресурс, допълни Хампарцумян.

По-важното в такава идея е да се подпомогне реалната икономика, чрез пренасочването на тези средства от банковата система. Според шефа на Булбанк, целта за постигане просто на някаква доходност на тези пари не е устойчива. По-високите лихви, съответно са свързани и с по-висок риск.

На въпроса дали това би свалило лихвите по депозити и кредити, Хампарцумян заяви, че те зависят от състоянието и стабилността на икономиката, така че не е ясно какъв ефект би имало върху тях.

Като никога Демократи за силна България и Коалиция на България бяха на едно мнение-резервът не трябва да се пипа. Пламен Орешарски обвини Симео Дянков в авантюризъм, докато Иван Костов заяви: „Финансовата стабилност почива на правила, които трябва да се спазват".

Максимата, че всяко чудо е за три дни се оказа вярна. Целият шум продължи точно три дни- от 19 до днес, а правителството би следвало да си направи извода, че лансирането на една идея в общественото пространство би трябвало да е след, а не преди тя да бъде обсъдена и добре осмислена.