Решенията за начина, по който училищата и детските градини ще работят по време на пандемията, трябва да се вземат на общинско, а не на областно ниво. Това каза днес служебният министър на образованието проф. Николай Денков.

„Най-големите проблеми по отношение на учебния процес са именно в селата, в малките градове, по отношение на учебния процес, а именно те се оказват най-малко засегнати от заболеямостта. Например в Кюстендил имаше община с 30% отсъстващи ученици и няколко други общини с 0%. Очевидно е, че този областен подход не е удачен“, заяви министър Денков на 16-ата световна среща на българските медии, организирана от БТА, която се провежда в Рилския манастир.

Очаква се новите ограничителни мерки да бъдат обсъждани утре

Министърът на образованието коментира и състоянието на бюджетите на училищата. Според него поне до края на годината парите на учебните заведения са осигурени.

"Това, което трябва да внимаваме, е до края на тази календарна година да успеят училищата да си покрият бюджетите. За следващата календарна година ще говорим, когато се подготвя и гласува бюджетът за следващата година. На компютъра си имам пълна справка - всяко едно училище с какви средства разполага. Това, което мога да кажа, е че огромната част от училищата, над 80%, всъщност са добре финансово и имат средства, за да посрещат нуждите си. Въпросът е за останалите 10-20 процента, с работодателските организации в областта на училищната система следим внимателно, ако има проблеми, ще реагираме конкретно за всяко училище", каза проф. Денков.