„Всяка страна започва да мисли как да пести от бюджета си, а за строежа на пътища са нужни много пари. Тук в България решението да се насочите към по-добро усвояване на еврофондовете е изключително правилно. В България дългова криза няма да има, заради тази политика, която водите през последните години". Това каза пред БНР Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна Европа и Балтийските страни.

"Когато чуждите инвестиции намаляват и когато хората харчат по-малко, тогава откъде да дойде икономическият растеж – еврофондовете са най-доброто средство за това. Основното, на което трябва да стъпите е собствената ви сила."

Всички държави, които искат да влязат в ЕС, трябва да имат капацитет и обучени хора. България нямаше такъв капацитет и още нямате този капацитет. Ние ще помогнем на българските власти да усвоят средствата от еврофондовете по-бързо и по-ефективно, каза Харолд.

Можем да помогнем на правителството да планира нещата. Когато хората се обърнат към нас, ние можем да кажем: това е най-доброто, което можете да направите. Това е планът, подчерта Харолд. Той заяви, че със сигурност ще ускорят нещата.

"Бързината не е най-важното, ефективността е от значение. Ако един път е изграден с наша консултантска помощ, той ще е дълготраен, няма да бъде отмит с първите дъждове. Гарантираме, че това, което е изградено с наша помощ, е направено както трябва", категоричен е Харолд. "Измерваме успехите си с вашите успехи, а не като гледаме печалби, каза той.

Стабилният растеж ще гарантира, че след една-две години няма да ви се наложи да режете заплати и пенсии. Българските власти устояват на изкушението да вдигат доходи. Премиерът на Латвия казва: "хубав купон изкарахме, сега обаче се събуждаме с много тежък махмурлук", отбеляза Харолд. Той посочи като пример за лошия махмурлук протестите в Гърция и Румъния.

"Можеше и по-лоши неща да се случат. Вкараха се в ужасна каша. За държавните си разходи те разчитаха на заеми и взеха толкова много, че когато кредитирането спря, те не можеха да вземат нито цент, а вие нямате такъв проблем. В Румъния заплатите бяха намалени с 25% в публичния сектор, нали не искате и вие това у вас?", попита Питър Харолд.