Един милион лева ще бъдат разпределени между кланиците, които изкупуват и реализират българско агнешко месо.

Средствата се отпускат по схемата de minimis, реши УС на Държавен фонд "Земеделие".

Помощта е за компенсация на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2022 г.

Това дава възможност по време на великденските празници и Гергьовден животновъдите да реализират голяма част от отгледаните от тях агнета и ярета на пазарни цени, посочва вестник Стандарт.

Държавната помощ се отпуска за трета година по искане на животновъдния бранш за предоставяне на финансова подкрепа на кланиците с цел организиране изкупуването на дребни преживни животни. Миналата година по същата схема фондът изплати 237 377 лв. на 15 кланици.

Срокът за кандидатстване по държавната помощ е до 20 май 2022 г., а крайният срок за изплащане на помощта е 20 юни 2022 г. Предстои да се изготвят указания за предоставяне на средствата.

Подпомагане ще получат кланиците, които ще изкупуват живи агнета и ярета от фермерите и ще извършат клането на животните. Добитото месо трябва да се реализира на територията на цялата страна.

Единичната ставка за подпомагане на кланица е 10 лв. за едно закупено и заклано агне или яре. За да получи подпомагането, кланицата следва да е закупила от земеделски стопанин дребно преживно животно на цена, не по-ниска от 7.50 лв./кг живо тегло без ДДС.

Тази година ставките са по-големи. През 2021 г. кланиците се подпомагаха със 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре, на цена, не по-ниска от 5.50 лв./кг живо тегло без ДДС.

Междувременно, около 50 на сто спад в производството на козунак за Великден, в сравнение с миналогодишния празник, очаква председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов.

При поскъпналите суровини обикновен козунак от 500 грама - само с локум, вече излиза 4.00-4.20 лева при 2.20-2.50 лева преди година, и потреблението намалява, коментира за БТА председателят на браншовата организация.

По думите му, самият той ще се откаже от производството на домашен козунак, който се меси с истинско прясно мляко, свинска мас и олио, като се добавят стафиди, портокалови корички, шоколадови капки.

При калкулирана цена от 9-10 лева за брой едва ли ще има кой да го купи и трудът ни ще отиде на вятъра, каза Няголов. Председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите посочи, че брашното за сладкия хляб вече се търгува по 1260 лева за тон при 740 лева по Нова година.

Дори локумът е с нов етикет - вместо 1.80 лева сега е 4.00 лева за килограм. В козунака най-много се влага олио, което при доставките на едро върви по 6.10 лева за литър, изрежда Няголов, като добавя, че въобще не коментира поскъпването на еленергията и горивата.

Според председателя на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в тази пазарна ситуация повечето браншовици ще намалят производството и ще ограничат асортимента до най-обикновен козунак, колкото потребителите да спазят на трапезата символиката на празника.