Специални лични карти да получават българите, които са родени в чужбина, както и тези от старите български общности.

С въпросните документи те ще могат да влизат по всяко време в България без виза, да работят и учат, но не и да пътуват из ЕС.

Това предложение на ВМРО за промени в Закона за личните документи беше прието на първо четене в парламента със 102 гласа "за", 23 "против" и 4 въздържали се.

Специалните документи са предвидени за старите ни общности в Сърбия, Молдова, Албания, Македония, Украйна и общности от старата българска емиграция в САЩ, Канада и Западна Европа, посочва Нова телевизия.

"По различни статистики и изчисления, тези българи са около 5 милиона. Идеята е те да могат да посещават България, когато пожелаят, да живеят у нас, както и да си закупят имот. С тази лична карта ще са със статут за постоянно пребиваване", обясни един от вносителите на законопроекта Юлиан Ангелов.

Една от целите на този законопроект е частично решаване на демографския проблем е записано в мотивите на законопроекта.

"Искаме да направим така, че сънародниците ни отвъд граница да видят, че страната мисли за тях. Помним кризата в Украйна и от конфликтните райони хиляди българи тръгнаха да се преселват в България. Тогава България чисто законово нямаше как да им помогне и да им уреди статута. С месеци се търсеше начин легално семействата да работят и живеят у нас", обясни Ангелов.

Подобни лични карти се издават в Полша и Гърция. В Полша тя се казва карта "Поляка". С нея поляци от Прибалтика, Русия, Беларус, Украйна и други държави могат по всяко време да работят, живеят и учат в страната си, обясни още Ангелов и подчерта, че подобни документи няма да костват нищо на бюджета на България.

От БСП не подкрепиха законопроекта, защото, според тях, текстовете влизат в противоречие с европейското законодателство. Освен това българското законодателство за българите в чужбина дава достатъчно правни възможности, изтъкнаха социалистите и сметнаха приемането на този закон за възможност да се стигне до "рецидив на погазване на европейското законодателство, което ще повлече към лоши предложения".