Българското дясноцентристко правителство оцеля след вот на недоверие, след като опозицията го обвини за провала в борбата с корупцията и неуспеха да влезем в Шенген.

Напрежението в най-бедната страна-член на ЕС нараства в навечерието на местните и президентски избори през октомври. Те ще подложат на проверка премиера Бойко Борисов, чиято популярност понесе удар поради икономическите проблеми и забавянето на реформите, подчертава Ройтерс. Правителството на Борисов, което управлява с малцинство, спечели със 143 срещу 91 гласа, благодарение на подкрепата на националистическата партия "Атака" и независими депутати.

Въпреки лесната победа, то има нужда да постигне решителен успех в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, докато изборите приближават. България и съседна Румъния трябваше по-рано тази година да станат членове на шенгенското пространство, където граничният контрол между страните-членки е премахнат.

Влизането беше отложено, след като Франция и Германия изразиха загриженост заради корупцията в двете бивши комунистически страни. Освен за неуспешното влизане в Шенген, социалистите и етническата турска партия ДПС, обвиняват външния министър Цветан Цветанов за нарастване на полицейското насилие и нарушенията на човешките права. Вторият вот на недоверие за шест седмици не е имал почти никакъв шанс за успех, както и предишният заради икономиката, смятат аналитиците, а целта му е бил само засилване на популярността на БСП.

Малки експлозии разтърсиха миналата седмица политическите централи на две десни партии, които заявиха, че ще гласуват против правителството. Те се присъединиха към призивите за оставката на Цветанов с аргумента, че той трябва да работи по-усилено, за да възстанови върховенството на закона, припомня Ройтерс.

Борисов обаче заявява, че ще остане на власт и преди изборите няма да има промени в кабинета. Миналата седмица ЕК посъветва София и Букурещ да работят по-усилено за борба с корупцията.

Източник: БГНЕС