Непредвидимите вече цени на тока и парното и растящите котировки на горивата на международните пазари имат алтернатива - слънчевата енергия.

Как едно домакинство може поне до някъде да не зависи от тези фактори и да облекчи бюджета, който отделя за отопление на дома си, пита днес Нова телевизия.

В хотелите по Черноморието отдавна са открили алтернативата. Домакинствата, които се нуждаят от енергия целогодишно, обаче са скептични.

Въпреки това преди седмица семейство Станимирови поставят слънчева батерия на покрива на къщата си. Решението идва, след като през миналата зима плащат ток по 100 лева на месец само за топла вода и няколко електрически крушки.

„Сега има вода за всички. Преди, след използването на двете дъщери и съпругата, аз минавах набързо през банята, а сега има вода за всички около 2 часа непрекъснато потребление. Всички са доволни и чисти - не че преди са били мръсни, де”, разказва съпругът.

Цялата система струва 4 хиляди лева. За да се снабдят с нея, са теглили кредит, като са си направили сметка, че ще си избият парите за 4 години. Това им обещават и от фирмата, поставила колектора.

Системата работи винаги, когато има слънце. По-новите разработки работят и когато няма слънце - когато е облачно те улавят и УВ-лъчите, което гарантира през зимата в бойлера една температура от 45-50 градуса през слънчеви дни, а през лятото 70-75 градуса, като за обема, който се загрява, няма ограничения – от 100 до 1000 литра бойлер.

Според специалистите слънчевите дни в България са между 270 и 300 в различните части от страната.

Освен за загряване на вода, вече се правят и специални инсталации, които влизат под земята и благодарение на подпочвените води осигуряват отопление на цели домакинства. Все още обаче технологията е доста скъпа и не е широко приложима.

Снимка: БГНЕС