Смилянският фасул поскъпна с около 1-2 лева заради ниските добиви, съобщиха производители. Новата реколта от известния сорт вече е защитена със свидетелство за марка, издадено от Патентното ведомство.

Почти наполовина от обичайните добиви е новата реколта от смилянски фасул, обяснява кметът Сафедин Чикуртев. Причина за оскъдното производство са продължителните засушавания и необичайни за региона летни горещини. Този фасул вирее при
специфичен планински климат и в Смилян намира най-благоприятни условия за развитие, обясняват фермери. Според производителите специалният сорт е особено чувствителен на температурни аномалии и вероятно затова намира в Смилян най-добра почва.

Цената на боба с рекордни размери достигна тази есен 7 лева при стойност около 5-6 лева през миналата година.

Отглежданият в Смилян фасул, както и списък от други земеделски продукти вече има свидетелство за марка. Издаденото от Патентното ведомство свидетелство важи до 2014 г., а собственик на марката е местната кооперация.

Смилянският фасул вече има правна защита, обяснява Сафедин Чикуртев. Марката е словна, в смисъл, че сме защитили правно думичката смилянски и тя не би трябвало да се употребява без наше съгласие за всички видове хранителни стоки, включително и за фасула, твърди кметът на селото, станало популярно и с деликатесния боб.

Предлаганият по пътищата боб, на който има етикети смилянски няма нищо общо с истинския смилянски фасул, предупреждават местни производители. Тези търговци ощетяват нашето реноме, защото продават некачествен фасул, смята Албена Хаджиева, спечелила през 2006 г. конкурса "Кралица на смилянския боб".

От кметството в Смилян възнамеряват да сезират Комисията за защита на потребителите за продажбата на фалшивия смилянски боб.