Министър - председателят Сергей Станишев връчи ключовете на 40 автомобила Роувър Дифендър 130 D на командирите на отрядите на Гражданска защита в страната.

Церемонията се състоя в базата на Софийския отряд на Гражданска защита.

На срещата освен премиерът присъства и вицепремиерът и министър по бедствията и авариите Емел Етем.

Всеки по-голям отряд получи по два високопроходими автомобила, а по-малките отряди по един.

Общата стойност на всички превозни средства е 8 452 800 лева, като цената на един спасителен автомобил Роувър Дифендър е 211 320 лева, а над 2/3 от тази сума е стойността на спасителната техника.

Машините са с дизелов двигател, имат фургон, оборудван със спасителна техника и екипировка.
Техниката включва електроагрегати, моторни триони, електрически перфоратори, резачки.

За автомобилите са осигурени радио-станции за връзка и електроосветителна мрежа, за да може в случай на необходимост да се работи и през нощта.

Техниката е предназначена за работа в райони на природни бедствия, катастрофи и други инциденти.

За първи път в 70-годишната история на Гражданска защита се получава специализирана техника.
Досега се работеше с военна техника, приспособена към нуждите на Гражданска защита.

Това каза на церемонията министър-председателят Сергей Станишев.

Той уточни, че новата техника, която ще отиде в областните служби на Гражданска защита, ще бъде от полза за хората.

Премиерът похвали служители на Министерството на държавната администрация при бедствия и аварии за техния висок професионализъм и ефективност и им пожела да не се случват бедствия и аварии, за да се налага използване на новата техника.

Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем поодчерта, че стъпка по стъпка министерството реализира стремежа за осигуряване на оптимални условия за работата на спасителните отряди - едни от най-важните звена на спасителната система на България.

По думите на Етем в тези отряди работят специалисти, на които може да се разчита при тежки изпитания.
Професията на спасителя в МДПБА се превърна в една от най-престижните професии, които будят уважение и респект, заяви министъра.
Емел Етем уточни, че Министерството е увеличило трудовото възнаграждение на служителите в отрядите по бедствия и аварии с 70% и им е дало право на първа категория труд.

Емел Етем посочи, че спасителната техника е едно от най-важните условия за успешния изход на всяка намеса на служителите от отрядите на МДПБА.

Въпреки всичко, продължи Етем, аз поставям на първо място професионалните и лични качества на служителите, от които зависи успешният изход на всяка една операция.

Министърът заяви още, че в момента в страната има 15 спасителни отряда, като се очаква до края на 2007 година техният брой да бъде увеличен на 23 с над 600 служители.

След връчването на ключовете на високопроходимите джипове се състоя практическа демонстрация за указване на помощ на затрупани хора в срутени постройки, като спасителите демонстрираха работа с въздушни възглавници и повдигане на срутен панел, осигуряване на отвори и разбиване с хилти, както и рязане на панел на моторен флекс за формиране на проходи в развалини.

Демонстрирана бе и практическа дейност свързана с преодоляване на последствията от природно бедствие - буря.
Спасителите показаха премахване на опасни дървета и клони, работа с моторни триони, рязане на дървета и други материали.

Особен интерес предизвика демонстрацията, свързана с преодоляване на последствията от химическа авария.
Бяха показани и различни видове химическо оборудване за ликвидирането й.

Последната демонстрация бе свързана с действията на спасителните екипи при катастрофи и инциденти.