"България изразходва годишно между 50 и 150 млн. евро за рехабилитация, поддръжка и развитие на електропреносната си мрежа – казва Валентин Иванов, заместник-министър в Министерството на икономиката и енергетиката. – В перспектива до 2015 г. предстоят да бъдат изградени и реконструирани 17 подстанции, като значителни средства се влагат и в укрепването на междусистемните връзки със съседните страни.

В момента в нашата страна се изпълняват няколко особено значими проекта, насочени към покриване на вътрешното потребление и на дефицита на електроенергия в региона.

Това са изграждането на два енергоблока от по 1000 мегавата на АЕЦ Белене, изграждане на заместваща мощност в ТЕЦ Марица Изток 1, рехабилитация на ТЕЦ Марица Изток 2 и 3, рехабилитация и изграждане на нови водноелектрически централи.”

България работи активно за реализацията на стратегическите за ЕС проекти за пренос на нефт и газ в региона на ЮИЕ, Черно море, Средиземно море, Каспийския регион и Близкия Изток. Търсенето на алтернативни източници на енергоресурси е необходимо за избягване на високите цени, които биха натоварили националните икономики на страните – членки на ЕС, както и за гарантиране на сигурността на доставките.

България е сред активните участници в реализацията на определения от ЕС приоритетен проект – газопровода Набуко. Той ще осигури достъпа на ЕС до значителни газови ресурси от Каспийския регион и Близкия Изток и съответно ще диверсифицира възможните източници на природен газ за страните от ЮИЕ, по-голямата част от които зависят основно от Русия.

„Не е тайна, че в региона съществуват паралелни съревнователни процеси за енергийно лидерство – казва проф. Атанас Тасев, съветник към парламентарната Комисия по енергетика. – Нашата страна има реални възможности да е лидер в този процес.

В началото на 2009 г. се създаде реална среда за изпитание на възможностите на нацията да решава задачи в условията на безпрецедентен коктейл от кризи – газова, икономическа, финансова. А за това е необходима концентрация и консолидация на интелектуалния потенциал на нацията.

Газовата криза ни показа, че схемата „една тръба – много доставчици – но един източник” е рискова. Намеренията да се работи по схемата „множество тръби – множество източници” получи подкрепата на българския парламент.”