Двудневната визита на руския президент Владимир Путин в България и сключените между Русия и България договори в енергетиката са широко отразени от западните информационни агенции, информира БТА.

В петък руският президент осигури българското участие в проект за газопровод за няколко милиарда евро, който ще отведе руският газ до южните части на Европа и ще засили зависимостта на ЕС от руските доставки, отбелязва Ройтерс.

Ако сделката за българското участие се беше провалила, това щеше да бъде доста голямо поражение за Путин, чиято визита в София може би е неговото последно пътуване в чужбина, преди да се оттегли от президентския пост, допълва Ройтерс.

За да увеличи тежестта си в преговорите по проекта "Южен поток", Путин включи в придружаващата го в София делегация и вицепремиера Дмитрий Медведев - шефа на Газпром и човека, който Путин се надява, че ще го наследи на президентския пост, добавя агенцията. Ройтерс се позовава и на източник от Кремъл, според когото Путин и Медведев са се срещнали със Станишев и с президента Първанов в четвъртък, за да обсъдят проекта за газопровода.

Агенцията цитира Джонатан Стърн, експерт по руски въпроси към Оксфордския институт за енергийни проучвания, според когото "всеки вярва, че Русия осъществява проекта "Южен поток", за да спре проекта "Набуко". "За Москва "Южен поток" е възможност да разнообрази трасето за транзитиране на руски газ, преминаващо сега през Украйна", допълва Стърн.

Български и руски представители подписаха споразумение за изграждане на газопровод, който ще съперничи на конкурентен проект, подкрепян от САЩ и ЕС и ще засили водещата позиция на Кремъл върху енергийните доставки за ЕС, отбелязва Асошиейтед прес.

Владимир Путин оказа силен натиск, за да гарантира важното за проекта участие в него на България, допълва агенцията и припомня, че газопроводът "Южен поток" ще премине от Русия под Черно море до България, после оттам ще се разклони навътре в Европа.

Путин отхвърли европейските опасения, че влиянието на Русия нараства и заяви на церемонията по подписването на споразумението, че газопроводът, както и другите сключени с България сделки ще "повишат енергийната сигурност на Балканите, на Европа като цяло, и разбира се на България", добавя Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че сделката за "Южен поток" въпреки това наложи известни отстъпки от страна на Русия. За нея се водиха преговори в последната минута, а българското правителство я одобри на извънредно заседание часове преди самото подписване.

Агенцията цитира Сергей Станишев, който уверява, че интересите на България са напълно защитени, "защото компанията, която ще изгражда и управлява газопровода на наша територия, ще е с 50 процента участие на България и 50 процента на Русия".

Въпреки направените отстъпки сделката засилва позицията на Русия, която е доминиращият европейски газов и петролен доставчик и има за цел да засили руския контрол над пътищата на руските енергийни доставки от бившия СССР към Западна Европа.

Асошиейтед прес припомня, че "Южен поток" е пряк конкурент на "Набуко", подкрепян от САЩ и ЕС, който също би трябвало да мине през България. Възползвайки се от тези две противостоящи оферти, България се пазари с Кремъл, чиито планове притесниха опозиционните партии и неправителствените организации в бившия съветски сателит. Те се страхуват от растящата зависимост на България от руските енергийни доставки и критикуват спазването на правата на човека в Русия, отбелязва Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че в четвъртък българският президент подчерта подкрепата на България за усилията на ЕС да разнообрази източниците на енергийни доставки, както и за проекта "Набуко".

Явно подразненият Путин, който стоеше в този момент до него, заяви, че България е свободна да избира посоката, която да следва, но предупреди, че тя трябва да се увери, че това ще бъде за нейно добро, допълва Асошиейтед прес.

Договори за големи суми в енергетиката и главно в ядрената енергетика бяха подписани в петък при визитата на руския президент в България, страната, която иска да извлече ползи от стратегическата си позиция на Балканите на фона на критики за евентуалната й роля на Троянски кон на руското влияние в региона, отбелязва Франс прес.

По повод подписването на споразумението за изграждане на АЕЦ Белене агенцията отбелязва, че чрез тази сделка България се надява да възвърне позицията си на голям енергиен износител, която загуби заради частичното затваряне в края на 2006 г. на АЕЦ Козлодуй по настояване на ЕС, мотивирано от съображения за сигурност.

Според Франс прес сделката за българското участие в "Южен поток" е резултат от неочакван пробив. Агенцията цитира изявлението на руския вицепремиер Медведев за агенция "РИА Новости", според когото е важно, че двете страни са приели компромис и че проектът "Южен поток" отразява балансирането между интересите и позволява постигане на напредък по този толкова труден въпрос.

Франс прес припомня, че визитата на Путин предизвика първите протести срещу руски държавен глава в България, по традиция привързана към Русия. България бе най-добрият съюзник на Москва в годините, когато Европа бе разделена на западен и комунистически източен блок.

Консервативната опозиция и неправителствени организации упрекнаха българското правителство, че се превръща в Троянски кон на Русия в лоното на ЕС. Въпреки това в четвъртък на протестите срещу Путин се отзоваха едва хиляда души, допълва агенцията.