По-голямо поскъпване през януари'10 спрямо декември'09 e отчетено при лещата (3.8%), става ясно от анализ на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

Незначително увеличение на цените в диапазон 0.5 - 1.1% е регистрирано при: ориз (0.5%), олио (0.6%), краве сирене (1.1%), кренвирши (0.8%), шпеков салам (0.6%).

Най-голям спад на месечна база през януари се наблюдава при цената на скумрията (6.5%). В интервала 2 - 3% е поевтиняването на: захар (2.9%), кашкавал "Витоша" (2.1%), замразено пиле (3.1%), кайма (2.1%). Цените на фасула, брашното и малотрайните колбаси са се понижили слабо с около 1- 1.5%.

С изключение на кренвиршите, които през януари'10 спрямо януари'09 са поскъпнали с около 9%, цените на всички останали хранителни стоки през тази година са по-ниски, като средногодишния спад на стойностите е в интервала 5 - 20%. Без промяна спрямо миналата година е цената на яйцата.

Цените на по-голяма част от плодовете и зеленчуците, предмет на този анализ, са по-високи през януари в сравнение с декември. Най-голям ръст бележи цената на чесъна - 24.4%. Цените на оранжерийните домати и краставиците са с около 16 - 19% по-високи спрямо миналия месец, а зелето е поскъпнало с 6.8%.

Без промяна остава цената на картофите. Българските ябълки през януари се търгуват на същата цена, както през декември. През първия месец на годината се наблюдава леко поскъпване на бананите (3.3%) и лимоните (0.7%). По-голям ръст спрямо предходния месец е отчетен при цената на мандарините (10.7%).

Спрямо същия месец на миналата година е отчетен ръст от около 50% на цената на чесъна, а зелето е поскъпнало на годишна база със 17.5%. Покачване на цената се наблюдава и при лимоните (6.2%).

От зеленчуците най-голям е годишният спад на оранжерийните краставици (19.5%). Намалението на цената на оранжерийните домати е 7%. Малко по-евтино се търгуват тази година и картофите (1.8%).

При по-голяма част от плодовете в началото на тази година, в сравнение със същия период на миналата, също се наблюдава спад. Цената на българските ябълки е с 16.7% по-ниска, а в диапазон 5-8% е спадът на годишна база на бананите, мандарините и портокалите.