Борбата на Федералния резерв срещу инфлацията ще предизвика рецесия в Съединените щати, която ще започне в в края на следващата година.

Това предупреждение отправя Deutsche Bank в анализ, цитиран от CNN.

Това е и първата голяма банка, която открито прогнозира рецесия в САЩ. Експертите на германския трезор за загрижени, че Фед ще удари спирачките на икономиката толкова силно, че ще сложи край на възстановяването, започнало само преди две години.

"Вече не виждаме Фед да постига "меко кацане". Вместо това очакваме, че по-агресивното затягане на паричната политика ще тласне икономиката към рецесия", пишат икономистите на Deutsche Bank.

Прогнозата им се базира най-вече на ускоряващата се инфлация, която нараства с най-бързите темпове за последните 40 години. Надеждите, че тя ще е временна и ще отслабне бързо, бяха разбити, отчасти и заради войната в Украйна.

Инфлационният натиск се разширява, което поражда опасения, че Фед ще трябва бързо да повиши лихвените проценти, за да контролира цените.

„Сега е ясно, че ценовата стабилност вероятно ще бъде постигната само чрез рестриктивна позиция на паричната политика, която съществено накърнява търсенето“, се посочва в анализа на Deutsche Bank.

С други думи, Фед не може просто да "погали" спирачките на икономиката, а ще трябва наистина да я забави.

Заплашен ли е статутът на щатския долар като световна резервна валута?Около 60% от общо 12.8 трилиона долара глобални валутни резерви в момента се държат в долари

Икономистите на германската кредитна институция предупреждават, че има „значителна несигурност“ относно точния момент и размера на очаквания икономически спад, но прогнозите предвиждат американската икономика да се свие през последното тримесечие на следващата и първото тримесечие на 2024 г.

Добрата новина, според Deutsche Bank, е, че не се очаква дълбока и болезнена рецесия като последните два спада. Банката предвижда по-скоро „лека рецесия“, като безработицата ще достигне пик от над 5% през 2024 г.

Това все пак ще доведе до значителни съкращения. По време на предишните рецесии безработицата достигна своя връх на много по-високи нива от 14.7% през 2020 г. и 10% през 2009 г.

Предстоящият икономически спад ще позволи на инфлацията да се върне към целта на Фед до края на 2024 г., смятат експертите на Deutsche Bank.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл заяви през март, че в историята има случаи, когато централната банка е успявала да постигне т. нар. "меко кацане" - борба с инфлацията чрез повишаване на лихвите, без да се стига до рецесия. Като примери той посочи 1965, 1984 и 1994 г.

Шефът на Фед обаче призна, че няма гаранция дали и този път институцията ще успее да осъществи този план.