Deutsche Bank обяви, че ще се изтегли от търговията с акции, ще ограничи инвестиционното банкиране и ще закрие хиляди работни места като част от мащабен план за преструктуриране, който има за цел да подобри рентабилността на финансовата институция.

Deutsche Bank ще закрие 18 000 и ще намали броя на служителите си в световен мащаб до около 74 000 до 2022 г. Банката има за цел да понижи разходите си с една четвърт - до 17 млрд. евро, в следващите няколко години.

Решението на германската банка да ограничи инвестиционното банкиране идва само два дни, след като шефът на подразделението за инвестиционно банкиране Гарт Ричи напусна поста си “по взаимно съгласие.”

От Deutsche Bank очакват планът по преструктурирането да струва 7.4 млрд. евро до края на 2022 г. Германската банка може да обяви нетна загуба от 2.8 млрд, евро за второто тримесечие на 2019 г. Финансовият й отчет се очаква на 25 юли.

Надзорният съвет на банката вчера имаше среща, на която да обсъди плана по преструктурирането. Главният изпълнителен директор на банката Кристиан Севинг даде индикации за “тежки съкращения” по време на събранието на акционерите през май.

“Днес обявихме най-фундаменталната трансформация на Deutsche Bank от десетилетия,” заяви в изявление от вчера Севинг.

Преди това Deutsche Bank обмисляше сливане с конкурентната Commerzbank, за да подсили позициите си, но преговорите по сливането пропаднаха през април. От CNBC са научили от източник от банковата индустрия, че не е имало достатъчно подкрепа за сливане с Deutsche Bank.

Преди време германската банка се опитваше да се конкурира с големите америнакси банки на Уолстрийт, но в последните години беше земесена в скандали, разследвания и получи огромни глоби, включително и заради финансовата криза.

През януари 2017 г. Deutsche Bank постигна споразумение на стойност 7.2 млрд. долара с Министерството на правосъдието на САЩ заради това, че е подвеждала инвеститорите с продажбата на ценни книжа, обезпечени с ипотеки преди финасновата криза от 2008 г. Седмици по-късно банката получи глоба от 630 млн. долара заради обвиненията на пране на руски пари.

Две глоби дойдоха две години, след като банката плати глоба от 2.5 млрд. долара на регулаторите в САЩ и Великобритания заради предполагаемото си участие в схема за манипулирането на лихвените проценти.

Deutsche Bank отново е в полезрението на щатските регулаторни органи заради бизнес отношенията си с президента Доналд Тръмп. Банката беше привикана в съда през април да дава обяснение относно финансите на Тръмп.

Тръмп и неговото семейство се опитаха да отменят призовката в съда, но федерален съдия разпореди, че банката може да предостави финансови документи, свързани с президента.