През 2023 г. работата на банките у нас ще бъде фокусирана върху няколко конкретни задачи: подготовката за въвеждане на еврото, промените в икономическия цикъл, дигитализацията и зеления преход. Това заяви за БТА Диана Митева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България (АББ) на официалния празник на банковата общност - Денят на банкера.

Според Митева банковият сектор в България е успял да остане стабилен, въпреки икономическите трудности, свързани с войната в Украйна и ефектите от ковид кризата. Това е много важно, тъй като е основна предпоставка за посрещане на бъдещи рискове, свързани с обръщането на лихвения цикъл и прогнозите за задържане или забавяне на икономическата активност през следващата година.

Оценките за 2022 г. показват още, че банковата система запазва нивото на доверие. Възстановяването на бизнес активността е дало своето позитивно отражение върху рентабилността на банките.

По последни данни общата капиталова адекватност на банковата система достига 21,09%, а съотношението на ликвидно покритие възлиза на 235,9%, оставайки значително над регулаторно изискуемите нива както на местно, така и на европейско равнище. В същото време брутният размер на необслужваните кредити и аванси продължава да намалява, достигайки 5,9% към края на септември 2022 г.

Очакванията за 2023 г. са забавяне на темпа на кредитиране заради покачване на лихвите и по-висок интерес към спестовността и банковите депозити като форма на алтернативен доход.

Годината ще бъде предизвикателство заради курса на затягане на паричната политика от Европейската централна банка (ЕЦБ), което неминуемо ще се отрази и върху банките в страната.

По отношение на предстоящото въвеждане на еврото в България Митева заяви, че подготовката за него продължава.

Чрез Асоциация на банките в България кредитните институции участват в дейността на различни работни групи, сформирани съгласно Националния план за въвеждане на еврото. В допълнение, всяка банка на индивидуално ниво приема мерки, касаещи техническата подготовка за въвеждане на единната валута, уточни тя.

Георгиева е сред 10-те личности, които трябва да следим през 2023 г. France Press състави традиционната си класация, в която влизат хора от различни сфери на живота

По думите й, историческата трансформация - замяната на лева с евро, ще изисква сериозна подготовка от всички ключови за функционирането на обществото ни органи и институции. Банките работят активно в тази посока и ще съдействат за ефективното и целесъобразно протичане на процеса.

Председателят на Управителния съвет на АББ очерта и кои са новите тенденции в банкирането. На дневен ред са устойчивите финанси и “зелената” икономика и те влияят все повече върху бизнес активността на банките. Тече сериозна подготовка за покриване на изискванията на Директивата относно отчитането на предприятия във връзка с устойчивостта (CSRD), която ще влезе в сила от 2025 г.

Голяма част от банките в България вече следват вътрешни политики и цели, подкрепящи развитието на екологична и устойчива икономика, като активно работят по предлагане на продукти и услуги, подкрепящи зеления преход и устойчивия начин за правене на бизнес, уточни Митева.

В сектора се работи и върху предлагането на все по-бързи, гъвкави и удобни бизнес решения, които подобряват клиентското изживяване. Новите технологии спомагат за персонализирането на офертите към клиентите. Подобряването на продуктите и услугите върви и ръка за ръка с усъвършенства на процесите, свързани с киберсигурността и финансовата грамотност.