Икономики на различна скорост. Как трябва да реагират централните банки?
Глобалната инфлационна криза накара световните централни банки да действат в синхрон през изминалата година, повишавайки лихвените проценти почти единодушно. Но икономическият пейзаж се променя, а различната политика може да доведе до проблеми в бъдеще, пише в свой анализ CNN.
Как трябва да се координират централните банки, когато икономиките им се движат в противоположни посоки? Отговорът на този въпрос обсъждат в Джаксън Хоул, Уайоминг, представители на централни трезори от цял свят в рамките на форум за икономическа политика, организиран от Федералния резерв на Канзас Сити.
В речта си президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предупреждава, че "може би навлизаме в епоха на промени в икономическите отношения и прекъсване на установените закономерности".
"За политиците с мандат за стабилност това представлява сериозно предизвикателство", добавя тя.
Речта на Пауъл: Има място за още ръст на лихвените проценти Председателят на Федералния резерв отбеляза, че икономиката не се е охладила, както се очакваше, което може да изисква допълнително затягане на паричната политика
Преодоляване на шоковете след пандемията
През последните три години комуникацията и координацията между централните банки е от жизненоважно значение, а от началото на пандемията международната парична политика изглеждаше поразително сходна. От Съединените щати до Саудитска Арабия и Малайзия, много големи световни икономики намалиха лихвените проценти до исторически ниски нива през март 2020 г., за да стимулират икономиките си на фона на пандемията и ограничителните мерки, свързани с нея. Оттогава насам обаче много от тях започнаха да повишават агресивно лихвените проценти през последните две години, припомня CNN и продължава:
“Но въпреки че първите години на пандемията засегнаха голяма част от световната икономика по сходен начин, възстановяването не беше идентично и някои държави, включително САЩ, се възстановяват по-бързо от други. Международната парична политика, която някога беше в синхрон, започва да се разминава”.
Забавено възстановяване в Китай
В началото на миналата седмица китайското правителство изненада инвеститорите, като реши да не намалява основния лихвен процент, който оказва влияние върху ипотечните кредити. В същото време за втори път в рамките на три месеца то намали едногодишния лихвен процент, който влияе върху личните и бизнес заемите.
Китай разочарова инвеститорите със слабо намаление на ключова лихваПетгодишният лихвен процент определя лихвите, които търговските банки начисляват на най-добрите си клиенти
Този ход идва, след като през миналия месец китайските потребителски разходи, фабричното производство и инвестициите в дългосрочни активи като имоти и машини се понижиха. Младежката безработица достигна рекордно високи стойности, а продължаващата криза в сектора на недвижимите имоти и дълга кара инвеститорите да се опасяват от възможно най-лошите сценарии.
Тази промяна в паричната политика е значителна, тъй като страната играе сериозна роля в световната икономика. Китай е свързан с около 1/5 от световния брутен вътрешен продукт, който е най-широкият измерител на икономическата активност. В същото време според международния икономист на Wells Fargo Ник Бененбрук нарастващата изолация на Китай от останалия свят, изострена от политиката му на "нулев ковид", е задълбочила изоставането на възстановяването на страната след пандемията в сравнение с други големи икономики.
"Изправени сме пред задълбочаващо се геополитическо разделение и глобална икономика, която се фрагментира на конкуриращи се блокове", предупреждава Ларгард по време на форума и допълва, че централните банки ще трябва да осигурят "яснота, гъвкавост и смирение", тъй като световната икономика навлиза в нова ера на "промени и прекъсвания".
Винаги ли комуникацията е отговорът?
Представителите на централните банки наистина "говорим много и се виждаме доста често", обяснява Андрю Бейли, президент на Английската централна банка, на събитие през юни, организирано от ЕЦБ. "Важно е да го правим и да споделяме знание за това как тълкуваме нещата, които се случват около нас."
Кредитният рейтинг на САЩ като „червена лампа“ за правителствените дълговеРазходите, свързани със застаряването на населението, са основен риск за устойчивостта на дълга
Но не всички са съгласни, че съгласуването на централните банки е най-добрата възможна политика.
"Приемането на официално глобално сътрудничество в областта на паричната политика може да подкопае доверието в централните банки и обществената подкрепа за тяхната независимост", категоричен е бившият заместник-председател на Федералния резерв Ричард Кларида по време на Азиатската конференция за икономическа политика през 2021 г., припомня още CNN и отново цитира Бененбург от Wells Fargo, според когото тясната координация може да има и непредвидени последици за световната икономика:
“Винаги съществува риск ако всички централни банки правят нещо едновременно и много бързо, да се окаже, че навсякъде лихвените проценти са се повишили твърде много без да има пълна оценка на въздействието от това в различните региони".