Процедурата по избор на управител на Българската народна банка доведе до остри политически дебати през последните дни и дори до трусове в управляващата коалиция.

Защо обаче този пост е толкова важен и каква е ролята му във финансовата система?

Структурата на управлението на финансовия регулатор е утвърдена със Закона за Българската народна банка. Управителният съвет на БНБ, който се състои от седем членове - управител, трима подуправители на основните управления (Емисионно, Банково и Банков надзор) и трима други членове.

Управителят и тримата подуправители се избират от Народното събрание, а останалите трима членове се назначават от президента на републиката. Мандатът на членовете на управителния съвет е 6 години.

Сред основните правомощия, които има Управителният съвет на БНБ, е да приема всички нормативни актове, свързани с централната банка; да определя лихвите, таксите и комисионите във връзка с дейността на банката; да определя процентите на минималните резерви, които банките трябва да държат; да определя с наредби нормативите и изискванията за регулиране на банковата дейност; да приема решения за издаване на нови банкноти и монети; да приема решения за участие на Българската народна банка в международни организации и др.

Управителят на Българската народна банка организира, ръководи и контролира дейността на банката - с изключение на онези дейности, които са предоставени в изключителна компетентност на подуправителите. Той представлява БНБ в страната и в чужбина.

Българската народна банка е основана през 1879 г., непосредствено след Освобождението на България, и е една от най-старите централни банки в света. Общо 32-ма души са заемали ръководния пост в институцията от нейното създаване до наши дни.

Първият управител на БНБ е Лудвиг Карбоньор, който е назначен по време на Временното руско управление в страната след Освобождението. На 1 юли 1879 г. Лудвиг Каброньор предава ръководството на БНБ на Георги Желязкович - българин от Свищов, завършил финансовото си образование в Париж.

Външният дълг на България е нараснал с близо 2.8 млрд. евро за годинаБрутният външен дълг на България възлиза на 41.675 млрд. евро (55.5% от прогнозния БВП) в края на януари 2022 г.

Човекът, който най-дълго е заемал поста на управител на Българската народна банка, е Христо Чакалов. Той работи като управител на БНБ в периода от 7 август 1908 г. до 12 юни 1920 г., или почти 12 години без прекъсване. Той започва работа във финансовата институция като адвокат през 1901 г., а през 1906 г. е назначен за главен юрис-консулт. През 1907 г. специализира банково дело в Париж.

Сред хората, които са ръководили БНБ в продължение на повече от десетилетие, са Михаил Тенев (4 декември 1887 - 19 януари 1899 г.) и Иван Искров (9 октомври 2003 г. - 14 юли 2015 г.).

В периода от 1 декември 1883 г. до 26 август 1886 г. управител на БНБ е възрожденският деец Иван Евстратиев Гешов. След приемането на Закона за БНБ през януари 1885 г. Гешов е командирован, заедно с Михаил Тенев (който по това време е администратор на банката), да проучи дейността на емисионните банки в Белгия, Швейцария и Гърция.

Събраните при тази мисия сведения и данни му помагат при съставянето на устава и правилниците, уреждащи организацията на Българската народна банка.

Единствената жена, която е заемала ръководния пост в Българската народна банка, е Вела Луканова. Това става в периода от 5 декември 1955 г. до 5 декември 1959 г. Тя е родена в Плевен през 1905 г. и е дъшеря на народния представител на работническата социал-демократическа партия Тодор Луканов.

Семейството емигрира в СССР през 1924 г., където Вела Луканова завършва финансова специалност в Промишлено-икономическия институт „Плеханов“ в Москва.

Вела Луканова е сестра на Карло Луканов, който е заместник-председател на Министерския съвет и министър на външните работи на България от 11 август 1956 до 27 ноември 1962 г. Негов син е бившият министър-председател на България Андрей Луканов.