Срокът за номинациите за гуверньор на БНБ изтече вчера в 18.00 часа.

Известните имена за поста са две: на председателя на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров и на председателя на бюджетната комисия Любомир Каримански, евентуална номинация на "Има такъв народ".

"Продължаваме промяната " предлагат председателя на парламентарната група Андрей Гюров да застане начело на БНБ. А той обяви, че ще работи за повече прозрачност и отчетност в българската финансова система, както и да не се повтарят случаи като КТБ, ББР и теглене на милиони в чували.

"След проведени дискусии и срещи с различните парламентарни групи, се съгласих моята номинация да бъде издигната от ПП за управител на БНБ. Очаквам да получа подкрепата на БСП и на ДБ", каза Гюров, цитиран от БНТ.

"Има такъв народ", и чрез лидера си Слави Трифонов, настояват председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански да оглави БНБ.

"Човек с доказани професионални качества, като председател на бюджетната комисия в предходния и настоящия парламент. Уверено мога да кажа, че изнесе на гърба си два много тежки бюджета", каза Станислав Балабанов.

И от "Продължаваме промяната", и от "Има такъв народ" уверяват, че няма напрежение в коалицията кой ще е управител на БНБ. Очакват честно състезание, в което да победи най-добрият.

"На този етап няма трусове. Това е един нормален процес, който ние сме уточнили с нашите коалиционни партньори, както е залегнало и в нашето коалиционно споразумение", каза Гюров.

"Напрежение в коалицията няма. Задкулисни договорки няма. Не сме се разбирали с ГЕРБ и ДПС да подкрепят нашия кандидат", уточни Балабанов.

Председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов обаче не е на това мнение. Според него плаващите мнозинства ще има сериозни последици. Предупреди за криза в коалицията, ако не излязат с единна кандидатура. "Ако няма единна кандидатура и в крайна сметка, се окаже, че ще бъде избран гуверньор на БНБ с гласовете на опозицията, това ще бъде криза - да", каза Иванов.

БСП също настояват за обща кандидатура с обяснението: "Ако има повече от един кандидат, това означава, че сервираме на опозицията тя да определи кой да е председателят. Затова винаги съм казвал, че това не бива да се допуска. Но ако се допусне - няма нищо фатално - ще гласуваме и ще изберем", каза Румен Гечев.

От ГЕРБ-СДС и от ДПС не коментираха номинациите. "Възраждане" казаха, че ще подкрепят кандидат, който е против въвеждането на еврото.

Историята на сградата на БНБ - една от най-старите централни банки в светаНа 6 юни 2021 г. се навършват 142 години от първата парична операция на Българската народна банка

Кои са Андрей Гюров и Любомир Каримански?

Андрей Гюров е депутат и председател на парламентарната група на партията. Има повече от 15 години опит в банковата сфера на експертни и ръководни длъжности.

Преподавател е по финанси в Американския университет в България и петкратен шампион на България с бейзболния отбор „Бизоните“. Професионалната си кариера разделя между банковия и академичния сектор.

Работил е с редица международни институции, с Европейската централна банка, Австрийската национална банка. Фокусът на работата му са системите за управление на кредитния риск, като разработени от него модели се използват в над 100 финансови институции в цяла Европа.

От 2010 г. Гюров е главен асистент в Американския Университет в България. Ментор е на клуба по управление на финансови активи, на инкубатора за млади компании на университета – Elevate, както и на клуба по голф.

Андрей Гюров е роден на 31 декември 1975 г. в Гоце Делчев. Бакалавър е по икономика на Държавния университет „Труман“ в Мисури. Първите си стъпки в банковата сфера прави в Чикаго като кредитен анализатор в известна банка. През 2005 г. защитава и докторантура във Виена. Докато следва, работи в австрийската Volksbank. Впоследствие става главен асистент по финанси във Виенския университет.

През септември 2021 г. Кирил Петков го кани да се присъедини към "Продължаваме промяната".

Любомир Каримански е народен представител и председател на парламентарната комисия по “Бюджет и финанси”. Има повече от 20 години опит във финансовия сектор и в управлението на кредитния и операционен риск. Лектор е по банков мениджмънт в Международния банков институт в София.

Любoмиp Kapимaнcĸи е роден през 1971 г. в гp. Koйнape, община Червен бряг. Има магистърска степен по икономика от УНСС и магистърска степен по бизнес администрация от Международния бизнес университет Хълт в Лондон. Специализирал е още в Гърция, САЩ и Люксембург.

Повече от 15 години е бил пpeпoдaвaтeл в катедра "Финанси" на УHCС. В кариерата си е работил на високи постове в няколко банки. Съветник е по дигитално банкиране и иновативни разплащания в една от най-старите и големи банкови асоциации в Европа - Асоциацията на банките в Люксембург.

Член е на Групата на участниците от банковия сектор (ГУБС) и координатор на работната група “Payments, Digital, Fintech and Regtech” към ГУБС, Европейски банков орган, Париж. Член е и на борда за управление на SEPA схеми към Европейския платежен съвет в Брюксел.