Изпращането на пари към банкови карти вече е достъпно и за българите.

Услугата е нова за нашия пазар – стартира по-рано тази година и предстои да набере голяма популярност, категорични са анализаторите.

Преводите към карти на физически лица чувствително се различават от алтернативните начини за изпращане на пари – банкови и p2p преводи, например. Те са определяни като следващ етап в еволюцията на всекидневните разплащания, на която сме свидетели в последните години.

Прехвърлянето на суми между потребители става все по-бързо и лесно. Вече е без значение дали изпращащият и получаващият превода са клиенти на една и съща банка или оперират през едно и също мобилно приложение. Дори няма значение дали двамата са от една и съща държава. Условията за превод към карта са само две: получателят да има платежна карта Visa, издадена в Европейската икономическа зона, а изпращащият да въведе номера ѝ в дигиталния портфейл iCard.

Най-често потребителите избират този тип плащания, когато искат преводът да пристигне за секунди. Друго предимство е, че той може да бъде изпратен по всяко време на денонощието, всеки ден, от всяка точка на света, т.е. отпадат ограниченията, свързани с работното време на банките. Несъмнено удобство е и наличието на услугата на iCard за цялата ЕИЗ, а не само за България.

Мигновените трансфери към карта се изпълняват само с няколко докосвания на екрана на телефона. Те са предпочитани при разделяне на сметки в заведения, погасяване на задължения (включително кредитни карти), изпращане на преводи към близки и приятели и др.

Само една финансова институция в страната досега предлага директни преводи към платежни карти, независимо в коя държава от Европейската икономическа зона и от кого са издадени. Това е дружеството за електронни пари, което стои зад безплатния дигитален портфейл iCard. Паричният превод към която и да е дебитна, кредитна или предплатена карта Visa в Европа е възможен със сътрудничеството на iCard и Visa.