На 15 септември 2008 г. добре познатата и многоуважавана инвестиционна банка Lehman Brothers обяви банкрут, след като от Федералния резерв обявиха, че няма да подкрепят спасението на банката.

Преди това от Korea Development Bank се отказаха от придобиването на 50% от инвестиционната банка, а гигантите Bank of America и британската Barclays също се оттеглиха от евентуално поглъщане.

Този фалит е най-големият в американската история и се смята, че изиграва определяща роля в разгръщането на световната финансова криза през 2008 г.

Пазарът отговаря подобаващо, като Dow Jones отчита спад от 504 пункта, или приблизително 4.5%, докато Nasdaq губи 3.5%. За да се ограничат последствията от нахлуващата криза, е гласувана програма за 700 млрд. долара за стабилизиране на капиталовите пазари.

Компаниите, които към онзи момент преди 10 г. са определяни като „Твърде големи, за да фалират“, получават милиарди долари в замяна на част от капитала си, както и достъп до нисколихвени заеми от страна на Федералния резерв (ФЕД).

И така – къде са днес тези компании и как се справят 10 г. след кризата?

Bear Stearns

Първото действие с една от тези компании, окачествявани като прекалено важни за икономиката, се случва няколко месеца преди фалита на Lehman. През март 2008 г. от Фед се съгласяват да предоставят заем за 30 млрд. долара на JPMorgan Chase, за да придобият Bear Stearns.

Средставата са достатъчни, за да може JPMorgan Chase да придобие конкурента си, като заплаща само по 10 долара на акция. Въпреки че със сделката се цели намаляването на напрежението сред инвеститорите, успокоението не трае дълго.

10 години след фалита на Lehman Brothers - дълг, дълг и още дългТочно едно десетилетие след банкрута на Lehman Brothers светът се изправя пред резултатите от най-грандиозния експеримент в историята на централното банкиране


Седем години по-късно главният изпълнителен директор на JPM Джейми Диксън определя придобиването на Bear Stearns като грешка. „Не, не бихме направили нещо подобно отново“, казва той в писмо до акционерите през 2015 г., цитирайки загубите, последвали сделката, както и глобите и обещетенията, платени в следващите години.

Освен Bear Stearns, инвестиционната банка поглъща и Washington Mutual.

Страданията не продължават дълго, като печалбата на JP Morgan за второто тримесечие на 2018 г. достигат 5.4 млрд. долара, или с 13% повече спрямо година по-рано.

AIG

Застрахователят предаде 80-процентен дял на правителството на САЩ срещу получената помощ през 2008 г. Това се налага заради огромните вложения на застрахователната компания в кредитни деривативни контракти.

Евентуалният фалит на компанията би довел до още по-големи последствия за финансовите пазари през 2008 и следващите години. Ето защо от Фед наливат 180 млрд. долара срещу 79.6% от акциите на компанията, като окончателното излизане се случва през 2012 г., при това с печалба за данъкоплатците отвъд океана.

След няколко години на реализирани печалби, AIG отново изпитва трудности. През август от компанията обявиха, че основният им бизнес, а именно застраховките на бизнес клиенти, отчита спад от 46% спрямо година по-рано, от което са реализирани загуби за 89 млн. долара.

Все пак от компанията отчитат печалба от 962 млн. долара за последното тримесечие, което показва, че постепенно се възстановява от 2008 г., въпреки продадените печеливши активи, за да се спаси основният бизнес.

Morgan Stanley и Goldman Sachs

Двете инвестиционни банки преживяха кризата от 2008 г., но за сметка на това разшириха бизнеса си, превръщайки се в търговски банки. Предоставеният заем от страна на Фед все пак трябваше да бъде отдаден на клиенти на по-високи нива, с което да се реализират печалби.

Предоставените милиарди долари на двете банки им позволиха да стабилизират бизнеса си и да навлязат на пазара на потребителско кредитиране, което не бе в обхвата на дейността им до преди 10 г.

Какво ще стане с глобалната икономика, ако изпадне в нова криза? За разлика от 2008 година, когато ефектите от кризата бяха овладяни сравнително бързо с помощта на международното сътрудничество, сега сценариите са доста по-мрачни


Днес от Morgan Stanley предоставят на клиентите си множество банкови услуги, в допълнение на инвестиционното си банкиране. През юли 2018 г. банката обяви ръст на печалбата си с 43%, до 2.27 млрд. долара за второто тримесечие на годината, а активите надхвърлиха 200 млрд. долара за първи път в историята.

При Goldman Sachs също се отчита ръст в тримесечната печалба от 40%, но налице е спад в цената на акциите с 13% от началото на 2018 г.

Bank of America

Банката също получи помощ от страна на Фед, включително и 100 млрд. долара за придобиването на Countrywide Financial и Merrill Lynch.

Bank of America отчете сериозни загуби от тези придобивания, но днес вече е втората най-голяма кредитна институция в САЩ, а печалбата само за второто тримесечие е 6.8 млрд. долара. Приходите за същия този период достигат 22.6 млрд. долара.

В резултат на осъществените инвестиции за над 500 млн. долара в сферата на технологиите, оттам очакват да продължат с добрите си резултати и в бъдеще.

Простото правило на Бъфет за инвестиции по време на кризаПри положение, че сте инвестирали 1000 долара в Apple през август 2008 г., днес ще разполагате с девет пъти повече, или точно 9222.50 долара


Големите вече са по-малко

Планът на стойност 700 млрд. долара през 2008 г. от страна на Фед донесе и още една промяна. Общият брой на прекалено големите, за да фалират банки, тогава бе 44 на брой, като всяка от тях имаше активи за над 50 млрд. долара. Тази сума бе повишена до 250 млрд. долара, с което бройката намаля до едва 13.

Всъщност, според част от анализаторите, общата сума, която САЩ е изразходвала, отдала като заеми или гарантирала по време на кризата, възлиза на 12.8 трилиона долара.

Какво обаче ще се случи, ако кризата връхлети отново?