Турското правителство ще представи мерки в помощ на банките за справяне с очакваното натрупване на лоши кредити в резултат на обезценяването на лирата и скока на лихвените проценти, информира Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.

Планът има за цел да смекчи необходимостта от капиталови инжекции и ще предложи отделянето на необслужваните кредити в държавна структура, според същите източници, пожелали анонимност. Планът вероятно ще бъде обявен в четвъртък.

Акциите на турските банки поскъпнаха след излизането на новината. Дори и преди задълбочаване на валутната криза през август, турските банки изпитваха затруднения с увеличаването на преструктурираните кредити. Лирата поевтиня с около 40% спрямо долара от началото на годината, изравнявайки се с аржентинското песо като най-лошо представящата се валута. Това пък се отрази на способността на турските компании да обслужват кредитите си в чуждестранна валута.

Мерките са били обсъдени в поредица от срещи между банкови ръководители и високопоставени представители на правителството. В четвъртък министърът на финансите Берат Албайрак се очаква да представи средносрочна икономическа програма с фискални и макроикономически цели за следващите три години, като помощта за банките също ще бъде обявена тогава, според източниците на Bloomberg.

Банковият индекс на борсата в Истанбул ограничи спада си с 2.6% до 1.7 малко по-рано днес.

Поевтиняването на лирата бе предизвикано от санкциите, наложени от САЩ, на двама турски министри заради задържането на американски проповедник и се задълбочи след като президентът на САЩ наложи мита върху част от турския внос. Това засили опасенията около нетрадиционните икономически възгледи на президента Реджеп Ердоган и противопоставянето му на увеличението на лихвите.

Миналата седмица Централната банка на Турция пренебрегна Ердоган и вдигна основната си лихва с повече от очакваното до 24%, въпреки че валутата все още се търгува на нива под тези от юли.