Годишната инфлация в съседна Турция достигна близо 18% към края на август тази година, сочат данните на Турския статистически институт, цитирани от Financial Times.

Потребителските цени в страната са скочили със 17.9% през миналия месец спрямо август 2017 г., отразявайки валутната криза, в която изпадна турската икономика.

Скокът в цените на месечна база възлиза на 2.3%, като основен принос има поскъпването на транспортните услуги, които скачат с 27% на годишна база, както и на обзавеждането и стоките за бита, храната и безалкохолните напитки.

Данните за август, идващи след тези за месец юли, които отчетоха годишна инфлация от 15.85%, изненадаха анализатори и икономисти. Анкета на Bloomberg сред икономисти прогнозираше инфлация от 17.6%.

Официалните данни сочат, че разходите за производство в Турция са нараснали с 6.6% на месечна база към края на август и общо 32.13% на годишна база.

Последните данни могат да подхранят притесненията относно състоянието на турската икономика и да провокират властите да предприемат действия за избягване на негативни сценарии.

Статистиката за август, която отчита над три пъти по-висока инфлация от целите на централната банка, която очакваше тя да бъде в размер на 5% по това време на годината, ще засили напрежението за повишаване на лихвите по време на срещата на Комисията по монетарна политика на Турция, насрочена за средата на септември.

Годишната инфлация в Турция по тримесечия;

Германия обмисля спасителен план за Турция Берлин се опасява, че една пълномащабна икономическа криза в Турция ще дестабилизира Югоизточна Европа и ще предизвика нова мигрантска вълна


Централната банка на страната стъписа инвеститорите, след като отказа да повиши лихвите, дори на фона на 25% отстъпление на лирата през миналия месец. Турският президент Реджеп Ердоган е отявлен опонент на високите лихви, посочвайки, че те причиняват, а не ограничават инфлацията.

Тим Аш, старши статег за развиващите се пазари към Bluebay Asset Management, смята, че инфлацията може да бъде доста по-тежка, на фона на девалвиращата лира.

Според него, ръстът в цените на производителите е „шокиращ“, тъй като високата инфлация провокира спад в търсенето, което едва ли ще бъде засилено чрез повишаване на цените от страна на производителите.