Турция увеличи драстично митата за внос на стоки от САЩ
Турция наложи свои, още по-високи търговски мита за внос на стоки от САЩ в отговор на напрежението между двете държави.
Турският вицепрезидент Фуат Октай посочи чрез публикация в Twitter, че мерките идват в отговор на „умишлената атака на администрацията на САЩ върху нашата икономика”.
Правителството на югоизточната ни съседка удвои митата за вноса на коли от САЩ на 120%, а за алкохолните напитки - на 140%, сочи известие, публикувано днес, предава CNN.
Сред другите засегнати продукти са плодовете, въглищата, козметиката и ориза.
Отношенията между Вашингтон и Анкара се нажежиха през последните седмици, заради арестуван от турските власти американски пастор. В края на миналата седмица кабинетът на Тръмп обяви планове да удвои митата за внос на алуминий и стомана от Турция.
Политическото напрежение добави допълнително напрежение върху турската лира, която девалвира значително през тази година спрямо щатския долар.
Турският президент Реджеп Ердоган обвини САЩ, че са забили нож в гъба им, като освен това призова за бойкот на щатската потребителска електроника.
През месец юни Турция обяви своята първа вълна от мита за внос на стоки от САЩ на обща стойност 1.8 млрд. долара в отговор на митата, наложени от Тръмп.
Турската лира повишава цената си спрямо долара за втора поредна търговска сесия, но въпреки това е поевтиняла с 35% през настоящата 2018 година.
Дипломатическите казуси със САЩ са само една от причините за девалвацията на турската национална валута.
Инвеститоритя бяха притеснени през последните седмици поради липсата на действия от турската централна банка. Пазарите останаха шокирани през миналия месец, когато регулаторът отказа да повиши лихвите на фона на двуцифрената инфлация в страната.
Според критиците решението е било повлияно от Ердоган, който заяви по време на предизборната си кампания, че иска повече контрол над политиката на централната банка и описа лихвените нива като „майката и бащата на цялото зло”.
Централната банка на Турция обяви мерки с цел успокояване на финансовото напрежение. Според анализаторите обаче, регулаторът може и трябва да направи доста повече усилия в името на стабилизиране на турската икономика.