Европейската космическа агенция (ESA) избра в сряда първия в света астронавт с увреждане. Джон Макфол, чийто десен крак е ампутиран на 19-годишна възраст, е първият участник в нова програма на агенцията, изследваща възможностите в тази посока.

Агенцията призова за кандидатстване през март 2021 г., търсейки хора с увреждания, които могат да преминат тежките физически и психологически тестове, но в момента няма как да станат астронавти, тъй като липсват условия за това. Програмата проучва промените и разходите, които трябва да бъдат направени, за да могат астронавти с увреждания да бъдат изпращани в Космоса.

ESA избира Макфол от 257 участници и го описва като първия в света „параастронавт“. Седващата пролет той ще влезе в 12-месечната програма за обучение в Европейския център за астронавти в Кьолн, Германия.

„Винаги съм се интересувал изключително много от науката като цяло и изследването на Космоса винаги е било част от този интерес“, казва 41-годишният Макфол. „Но след като катастрофирах с мотоциклет, когато бях на 19, увреждането се превърна в противопоказание за това да се присъединя към въоръжените сили.“

ЕК изпраща данните ни в Космоса?Проектът ASCEND е част от широкообхватната изследователска програма на ЕС „Horizon Europe“

Въпреки инцидента и ампутацията Макфол се научава да бяга отново и печели бронзов медал в бягането на 100 метра на Параолимпийските игри през 2008 г. Освен това той получава няколко медицински образователни степени и дори е отличаван два пъти от Британската национална здравна служба. В момента работи като специалист по травми и ортопедия в Южна Англия.

В началото на 2021 г., когато се появи рекламата за астронавт с физически увреждания, казва Макфол, прочетох изискванията и си помислих: „Уау, това е огромна и интересна възможност!“

„Помислих си, че ще бъда много добър кандидат, за да помогна на ESA да отговори на въпроса, който задава: „Можем ли да изпратим някой с физически увреждания в космоса?“ И се почувствах принуден да кандидатствам“, завършва потенциалният първи в историята „параастронавт“.