Азиатските акции поевтиняват днес, докато инвеститорите изчакват да видят дали печалбите на щатските компании могат да оправдаят високите цени на акциите.

В същото време пазарите на облигации може да бъдат тествани от очакваните тази седмица данни за инфлацията и продажбите на дребно в САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи понижение от 0.6% днес при ниски обеми на търговия. Японският индекс Nikkei губи 0.5%, докато южнокорейският KOSPI се търгува без изменение.

Индексът на китайските сини чипове отстъпва с 0.9% преди очакваната поредица от икономически данни за страната.

Инвеститорите очакват с нетърпение да видят как акциите на Alibaba Group Holding Ltd ще се справят, след като Китай наложи рекордната глоба в размер на 18 млрд. юана (2.75 млрд. долара) на гиганта в електронната търговия.

Последиците може да се усетят и извън Китай, тъй като над една трета от акциите са притежание на американски инвеститори, а книжата на компанията съставляват над 8% от индекса за развиващите се пазари на MSCI.

Някои пък смятат, че решението на регулаторните органи вече е отразено в цената на акциите на компанията.

“Още откакто IPO-то на Ant беше отменено и докато се подготвяха антимонополни закони, инвеститорите очакваха, че Alibaba ще плати цена,” заявява пред Ройтерс Луис Це, управляващ директор в Wealthy Securities в Хонконг.

“Смятам, че сега е добре за цената на акциите, че новината беше обявена и всичко се изясни най-накрая.”

Фючърсите на щатския индекс Nasdaq губят 0.3% днес, както и тези на индекса S&P 500. Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 се колебаеха между положителна и отрицателна територия, докато тези на британския FTSE отстъпват с 0.2%.

Технологичните акции отчетоха известно възстановяване миналата седмица, след като доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 1.66%, след като преди това беше достигнала 14-месечен връх от 1.776%.

Жилище в София - една от най-добрите инвестиции през 2020 г.Градските имоти са поскъпнали с 5.6% през 2020 г., което е доста повече от ръста от 3.2 на сто, отчетен през 2019 г., сочи нов доклад на Knight Frank

През уикенда председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че икономиката ще започне да расте много по-бързо, въпреки че коронавирусът остава заплаха.

Данните, които ще излязат тази седмица, се очаква да покажат, че инфлацията в САЩ скача през март, докато прогнозата за продажбите на дребно е за двуцифрен ръст. Министерството на финансите на САЩ се очаква да тества с предлагането на дълг за 100 млрд. долара тази седмица.

Банките стартират отчетния сезон за първото тримесечие, като Goldman Sachs, JPMorgan и Wells Fargo се очаква да обявят финансовите си резултати в сряда.

Анализатори очакват печалбите на компаниите от индекса S&P 500 да отчетат 25% ръст на годишна база, според данни на Refinitiv IBES. Това би било най-силното тримесечно представяне от 2018 г.

Отстъплението при доходността по щатските държавни облигации беше достатъчно, за да отслаби долара през миналата седмица. Доларовият индекс за последно се търгуваше на ниво от 92.265 спрямо кошница от шест други основни валути, след като преди това беше достигнал връх от 93.439.

Доларът се търгува без изменение спрямо йената при 109.60 и малко под мартенския си връх от 110.96. Еврото запазва позиции при 1.1892 спрямо еврото, като се задържа над достигнатото наскоро дъно от 1.1702.

Цената на златото се движеше около нивото от 1 739 долара за тройунция, след като не успя да запази върха си от 1 758 долара от миналата седмица.

Цените на петрола се понижиха с около 2% миналата седмица, след като намаления в производството и възобновяването на мерките срещу COVID-19 в някои държави натежаха над оптимизма относно възстановяването на търсенето на горива.

Цената на петрола от сорта брент се повишава с 28 цента днес - до 63.24 долара за барел, докато тази на щатския лек суров петрол нарасна с 22 цента, до 59.54 долара за барел.