Въпреки че Китай увеличи стимулите за своята икономика посредством понижение на лихвите, азиатските акции поевтиняват днес, а валутните пазари се колебаеха, след като случаите на заразени с коронавируса се увеличиха в Южна Корея и Япония.

Китай обяви голям спад в новите случаи на заразени, докато в същото време техният брой скача в Южна Корея, в Япония имаше два смъртни случая, а учените откриха, че вирусът се разпространява по-лесно, отколкото се смяташе преди.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.6%, като спадът беше оглавен от хонконгският Hang Seng и южнокорейския KOSPI, които изгубиха по 0.8%.

E-mini фючърсите на индекса S&P 500 поевтиняват с 0.2%, докато щатските държавни облигации поскъпнаха леко, а доларът също се оскъпи.

“Смятам, че има едно осъзнаване, че преди да получим всички стимули, за които хората говорят, имаме много компании, които изпитват затруднения,” казва пред Ройтерс Шон Дарби, пазарен анализатор в Jefferies в Хонконг.

“Пазарите направиха стъпка назад, защото властите няма да предоставят някакви сериозни стимули, докато не са напълно сигурни, че вирусът е спрял, защото няма смисъл това да се прави, ако хората си стоят у дома.”

Както се и очакваше, днес Китай понижи основната си лихва, което беше поредната мярка в последната седмица, насочена към смекчаването на ефекта от вируса върху икономиката.

Този ход подкрепи китайските акции, докато японският Nikkei добави 1% след вчерашното поевтиняване на йената, въпреки че нагласите бяха по-изнервени на останалите пазари.

Китай обяви 394 нови случая на заразени вчера, което беше най-ниския брой от 23 януари. Жертвите на вируса вече надхвърлят 2 100, като почти всички без осем са в Китай.

Южнокорейското правителство обяви 31 нови случая на коронавирус днес, след като беше установена зараза, тръгнала от църква, с което броят на заразените в страната достигна 82.

В Япония, където правителството получава все повече критики за начина, по който подходи към избухналата зараза на круизен кораб с 3 700 пасажери, стана ясно, че двама от пътниците са починали.

Валутните пазари все още се възстановяват от вчерашното поевтиняване на йената, която се обезцени, въпреки че активите убежища, като златото, поскъпнаха.

Йената беше повлияна от поредица слаби данни през тази седмица, но трейдърите бяха обезпокоени, когато японската валута проби подкрепата при 110.30 спрямо долара, и засили поевтиняването си след това.

Йената падна с близо 1.4% спрямо долара, което беше най-резкият й спад от шест месеца. Поевтиняването спрямо норвежката крона беше от 2%, което пък беше най-голямото дневно понижение от близо 3 години.

“Близостта и зависимостта от Китай не помагат на йената като валута убежище. От известно време между йената и златото има разминаване и то може би не е приключило,” казва Шафали Сачдев, ръководител на валутния отдел на BNP Paribas Wealth Management за Азия.

“Класическата корелация между лихвите по щатските лихви и йената донякъде се разпада. Трябва да видим след тази ситуация с вируса дали йената ще си възвърне статута на валута убежище.”

Тези колебливи нагласи доведоха до поевтиняването на австралийския долар с 0.6%, до 11-годишно дъно от 0.6633 спрямо щатския долар след изненадващия ръст на безработицата в страната.

Цените на петрола продължиха ръста си от вчера, докато цената на златото се колебаеше близо до 1 609 долара за тройунция.

Щатският лек суров петрол за последно поскъпваше с 25 цента, до 53.54 долара за барел, докато цената на брента бележи повишение от 16 цента, до 59.28 долара за барел.