Цените на акциите в световен мащаб се задържат близо до рекордни нива днес, докато доходността по щатските държавни облигации флиртува с най-ниските си нива от месец.

Глобалният индекс на MSCI за последно беше на ниво от 716.64 пункта, след като вчера достигна връх от 718.19 пункта, предвождан от поскъпването на европейските акции.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес отчита понижение от 0.15%, а японският Nikkei отстъпва с 0.25%.

На Уолстрийт вчера индексът S&P500 запази позиции близо до рекордните си нива преди очакваните утре данни за инфлацията в САЩ.

Междувременно, доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 1.513%, което е най-ниското ниво от месец и представлява понижение от четвърт процентен пункта, в сравнение с 14-месечния връх от 1.776%, достигнат през март. За последно доходността беше на ниво от 1.533%, оставайки почти без промяна за деня.

Изнесените в петък данни за заетостта в САЩ показаха, че компаниите не наемат служители с толкова бързи темпове, колкото очакваха икономистите, въпреки засилващите се признаци за недостиг на работна ръка.

Какво прогнозира Amundi за втората половина на 2021 г.?Главният инвестиционен директор на компанията Паскал Бланке заяви, че в технологичния сектор има балон и определи биткойна като “фарс“

Много анализатори смятат, че ще са необходими още доказателства за силен ръст на заетостта, за да може Федералният резерв да започне да обмисля ограничаване на стимулите, пише Ройтерс.

От централната банка на САЩ твърдят, че повишенията в инфлацията този месец ще се преходни и няма да застрашат ценовата стабилност.

Прогнозата за очакваните утре данни за инфлацията е, че годишният показател се е повишил до 4.7%, а основната инфлация до 3.4%.

Тези показатели биха били доста над таргета от 2%, но много икономисти очакват инфлацията да се понижи в идните месеци, което ще позволи на Фед да изчаква, преди да предприема някакви мерки по ограничаване на стимулите си.

Основните валути запазват позиции.

Еврото се търгува без промяна при 1.2173 спрямо долара, докато щатската валута се разменя срещу 109.50 йени.

Инвеститорите ограничиха очакванията си, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да даде индикации за план за ограничаване на количеството изкупувани активи по време на срещата си утре.

Цените на петрола се задържаха на високите си нива, след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че дори и САЩ да постигне ядрено споразумение с Иран, стотици санкции срещу Техеран ще останат в сила.

Вчера фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) затвориха над 70 долара за барел за първи път от октомври 2018 г., а за последно се търгуваха на ниво от 70.21 долара, отчитайки повишение от 0.2% за деня.

Фючърсите на брента също поскъпват с 0.2%, до 72.35 долара за барел, оставайки близо до най-високото си ниво от началото 2020 г.