Подновените опасения относно дълговата криза в Еврозоната предизвикаха спад на водещите световни индекси, високодоходни валути и дори на суровините, като злато и петрол, които през последните няколко дни се смятаха за най-сигурната инвестиция. Индексът Dow Jones спадна под 12000 пункта, до 11968, където се търгуваха за последно на 2 януари тази година. Златото регистрира спад от близо 20 долара за деня, като тази сутрин отново е под натиск, а петролът поевтиня с 2 долара, след като губеше 5 в началото на американската сесия. Инвеститорите избягваха покупките на високодохдни валути.

Катализатор за паниката на беше решението на рейтинговата агенция „Муудис" да намали рейтинга на Испания от от Аа1 на Аа2, което отново възобнови притесненията от фалит на европейска държава. Рейтинговата агенция мотивира решението си с оценката, че плановете за оздравяване на банковия сектор в Испания ще струват повече от предвиденото и ще натоварят допълнително дълга й. Според тях проектът за преструктуриране на банките ще струва между 40 и 50 млрд. евро. В началото на седмицата бе намален кредитният рейтинг и на Гърция с цели 3 степени.

Опасенията, че на днешната среща на Лидерите на ЕС няма да се постигне споразумение за разширяване на настоящия Фонд за спешна финансова помощ, допълнително изостря напрежението. Инвеститорите стават все по-дискриминиращо настроени относно надеждността в Европа, като все повече залагат на това, че Гърция, Ирландия и Португалия може да преструктурират техните дългове, докато Испания и Италия ще се справят с кризата в района.

В негативна посока за риск апетита на инвеститорите бяха и лошите данни за търговския дефицит на Китай, свалянето на основната лихва на Нова Зеландия с цели 0.5%, влошаващият се пазар на труда в Австралия и не на последно място свиването на Японската икономика. Всичкото това доведе до силен ръст на американския долар по всички фронтове на финансовите пазари.

Спрямо еврото, зелените пари нараснаха с повече от цент, достигайки до 1.3774 долара, въпреки лошите данни от САЩ. Молбите за помощи за безработни отчетоха ръст с 26000 до 397 000 за седмицата до 5ти март. Търговският дефицит на САЩ е нараснал през януари до най-високото си ниво за последните седем месеца, заради покачващите се цени на петрола. Така той се е повишил с 15.1% до 46.341 млрд. долара.

Английската централна банка запази основната лихва на рекордно ниско ниво, като членовете на Комитета по монетарна политика решиха да оставят настрани притесненията за нарастваща инфлация и да подкрепят икономическото възстановяване в страната. Така управителят Мервин Кинг и неговите колеги оставиха лихвата на равнище 0.50% за 25-ти пореден месец. Отчитайки текущата ситуация на глобалната икономика, това би могло да създаде условия за покачване на паунда в дългосрочен период, спрямо основните си конкуренти на форекс пазара.

За днес водещите новини са индексът на потребителските цени за Великобритания, нивото на безработица за Канада и продажбите на дребно за САЩ.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД