Еврото поскъпна спрямо основните си конкуренти, след като думите на председателя на Еврогрупата - Жан-Клод Юнкер понижиха напрежението около европейската дългова криза, насочвайки инвеститорите към засилено търсене на единната валута. Той заяви, че дълговата криза е ударила само някой страни от Еврозоната, а не конкретно еврото.

Юнкер допълни, че реформите в Гърция и Ирландия вървят по план, а мерките предприети в Испания и Португалия работят. Силна подкрепа еврото получи и от информацията, че Португалия отменя своя следващ аукцион за нови дългови книжа, насрочен за следващата седмица, тъй като има достатъчна ликвидност.

На срещата на финансовите министри бе взето решение да се проведат нови стрес тестове на банките до края на май, като резултатите ще бъдат обявени през третото тримесечие. Тестовете ще обхванат същите 91 банки, които бяха проверявани през 2010 г., но сега методологията ще бъде по-стриктна. Институциите ще бъдат изследвани не само за адекватност, но и за ликвидност, като ще се наблегне по-сериозно на първичния им капитал. Стрес тестовете на банките са част от усилията на ЕС да спечели отново доверието на пазарите и да стабилизира финансовата си система, която в момента е под напрежение заради дълговата криза, коментира агенция Ройтерс.

Допълнителна подкрепа еврото получи и в резултат на действията на ЕЦБ по изтегляне на 135 млрд. евро от паричния пазар, чрез репо операции. Така европейската валута се покачи спрямо долара до 1.3466, което е 6 седмичен връх за двойката. Еврото се повиши и спрямо английския паунд, особено след като стана ясно, че страна е заплашена от бързо нарастваща инфлация в условия на криза.

Британската статистика измери най-високото равнище на инфлацията за последните 8 месеца. На годишна база потребителските цени се увеличават с 3.7% през декември. Прогнозите на анализаторите бяха, тя да нарасне до 3.3%. Месечната инфлация е 1%, което е най-голямото увеличение от 1996 г., коментира "Блумбърг". Анализаторите изтъкват, че поскъпването на стоките във Великобритания се дължи основно на високите цени на петрола и горивата.

Така, след САЩ, Китай и голяма част от Еврозоната, и над Великобритания надвисна опасността от стагфлация. При тази ситуация Английската централна банка се изправя пред дилемата дали да продължи да стимулира потреблението, от което има всъщност нужда страната, или да затегне паричната си политика, повишавайки лихвения процент, за да ограничи инфлацията. Според експерти банката ще бъде принудена да повиши лихвата си по-рано от очакванията. След публикуване на данните за инфлацията, паундът повиши стойността си спрямо долара и преодоля нивото при 1.6000, за първи път от 22-ри ноември, достигайки до 1.6059.

Като цяло американският долар беше слаб през изминалият ден, след като се заговори за нова световна валута в лицето на китайският юан. Ерата на световната парична система, доминирана от американския долар, е минало. Това заяви китайският президент Ху Цзинтао за в. Wall Street Journal.

Управителят на Английската централна банка - Пол Такър заяви вчера, че капитализмът е една неуспешна система, след като се наложи данъкоплатците да спасяват банките по света. "Ако имаме система, където банките сами прибират печалбата, а данъкоплатците им покриват загубите, то има нещо грешно в капитализма и трябва да се поправи. Ние искаме акционерите и до известна степен управителите да се възползват от печалбите, но и при загуби да поемат своята отговорност", обясни Такър.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД