Руската рубла се очаква да продължи да поскъпва спрямо долара, на фона на плановете на президента Владимир Путин да използва енергийните ресурси като средство за повишаване на приходите в бюджета, експлоатирайки енергозависимостта на европейските страни от Русия.

През изминалата година Русия е повишила близо три пъти средната цена на доставяния към европейските държави природен газ до 162.20 долара за 1 000 кубични метра от суровината, в сравнение със средната й цена от 52.30 долара за посоченото количество през 2005 година.

От щатската инвестиционна банка Goldman Sachs Group Inc. прогнозират поскъпване на рублата с 5% спрямо долара през тази година, след като през изминалата руската национална валута поскъпна с 9.2% спрямо долара.

Повишението на рублата се предопределя както от стабилния икономически ръст на руската икономика, нараснала през изминалата година за девети пореден път, така и от рекордния търговски излишък на страната за 2006 година в резултат на износа на енергийни суровини.

Русия доставя близо половината от използвания природен газ от най-голямата европейска икономика - немската и почти целия природен газ, потребяван от страни като България, Гърция, Финландия и бившите съветски републики.

Плановете на Русия включват увеличаване на тарифите за природен газ за страни като Беларус и Латвия, които към момента са значително по-ниски от пазарните и допълнително ще доведат до нарастване на приходите на страната.

Беларус се съгласи да заплаща по 100 долара за 1 000 кубични метра природен газ, което е над два пъти повече в сравнение със среднозаплащаното през изминалата година.

В същото време руската икономика се очаква да регистрира ръст от 6.2% на годишна база през тази година.

Всички тези позитивни за руската икономика новини водят до поскъпването на националната валута на страната. Доларът се търгува на ниво от 26.23 рубрли, което е с 0.3% под шестгодишния минимум при валутната двойка на ниво от 26.15 рубли за долар, достигнат на 4 декември миналата година.

Евентуално поскъпване на руската валута спрямо долара с 5% през настоящата година би отвело националната валута до най-високите й нива спрямо щатската от септември 1999 година насам.

Като опасност пред ръста на износа и поскъпването на рублата се очертава евентуално продължаване на спада в цената на петрола, който се понижи с 25% от постигнатия си през юли миналата година исторически рекорд. Много малко от световните анализатори на петрол обаче, прогнозират евентуален силен спад в цената на петрола.

Очакванията са рублата да поевтинее спрямо настоящите си нива в случай, че цената на петрола се понижи към 50 долара за барел.