Спекулациите, че японската централна банка ще прибегне до допълнителни стимули на срещата си в средата на март растат със сериозни темпове.

Вчера Етсуро Хонд, съветник на премиера Абе, коментира в интервю, че „ключово за централната банка е да предприема предварителни мерки за промяна на начина на мислене на хората предвид на различни икономически индикатори, а не да седи и да следва събитията“. Това подхрани спекулациите за допълнителни стимули от централната банка.

От щатската инвестиционна банка Goldman Sachs обаче са на друго мнение. Според финансовата институция едва ли ще станем свидетели на подобно действие.

Въвеждането на отрицателни лихви от страна на банката на 29 януари създава сериозни пречки пред бъдещата политика от стимули, смятат от GS. Най-голямото предизвикателство е наличието на сериозен политически натиск върху институцията.

В края на миналата година от Goldman прогнозираха, че японската централна банка ще въведе нови стимули през април.

„Най-голямото последствие от отрицателните лихви в Япония ще е политическият натиск, който ще се създаде върху банката. Отрицателните лихви въздействат негативно върху японските домакинства и начина им на живот, във връзка с депозитите, носещи отрицателна доходност.

И докато отрицателните лихви имат и позитивни ефекти - по направление на ниските лихви по ипотечните и потребителските кредити, е необходимо балансиране на тези ефекти. Несигурността относно това дали отрицателните лихви ще бъдат разширени създава нестабилна среда“, коментират от щатската банка.

От Goldman признават, че в момента е много трудно да се предвидят следващите ходове на централната институция. В допълнение ръководителят й Харукимо Курода обича да изненадва пазарите.