Инвеститорите не са били толкова дълго бичи настроени за щатския долар от 1999 година насам, което сочи възстановяване на водещата роля на щатската икономика като двигател на световната.

Миналата седмица е била 26-та поред, през която фючърсите, залагащи на по-силен долар спрямо останалите основни валути, са превишавали тези, залагащи за по-слаб долар, според данни на Commodity Futures Trading Commission. Това е най-дългата подобна серия от 1999 година.

Валутните трейдъри са повишили прогнозите си за долара спрямо еврото и йената през тази година.

Тенденциите при търговията с долара са напълно променени според някои специалисти. На фона на поскъпването на щатската валута, в търсенето й като спасителна по време на кризата от 2009 година, към днешна дата причина за поскъпването й е напълно противоположна.

Инвеститорите купуват долари, за да могат да се облагодетелстват от доброто развитие на щатската икономика и очакваната по-висока доходност на щатските активи.

Друга причина за покупката на долари е очакваният край на правителствените стимули за икономиката, което означава по-малко печатане на долари, както и постепенно повишение на лихвите в условията на инфлационен натиск.

Ръстът на щатската икономика се очаква да възлезе на 2.2% през тази година според средните очаквания на анализаторите от Bloomberg. За сравнение икономиката на развитите страни се прогнозира да нарасне едва с 1.2%.

„Налице са значителни основания за по-нататъшно възстановяване на долара“, според Дерек Халпени, стратег в Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. „Една от основните причини за това е значителният дисбаланс между състоянието на щатската и европейската икономика“, допълва анализаторът.

Доларът се търгува при нива от 1.3168 спрямо еврото, както и на нива от 83.30 спрямо японската йена. Някои анализатори очакват еврото да поевтинее до 1.2500 спрямо долара в рамките на следващите три до шест месеца.