Еврото запази предколедната си разнопосочна търговия и в сряда, приключвайки без промяна на ниво 1.3098 долара. Първоначалната подкрепа към единната валута бе продиктувана от информацията от неназован официален източник от Европейския съюз, че Китай е обещал да предприеме "конкретни мерки" за да подкрепи финансовата стабилност в Еврозоната, изразяваща се в покупка на суверенни европейски дългови книжа. Но отказът на Китайската централна банка да коментира появилите се слухове попари надеждите на пазарните участници, които отново се насочиха към щатската валута.

Негативно влияние върху търсенето на единните пари оказа и покачилото се напрежение около европейските дългови пазари, след като стана ясно, че Европейската централна банка ще отпусне по-голям от очакванията обем нови тримесечни заеми. Централната банката ще отпусне 149.5 млрд. евро на банките, за да посрещнат ликвидните си нужди до края на годината. От ЕЦБ бе съобщено, че 270 банки са поискали нелимитирано финансиране за 98 дни, което ще бъде отпуснато на средно лихвено ниво за периода. Това обаче показа, че голяма част от банките в региона все още остават „пристрастени" към този тип финансиране.

От своя страна доларът бе подкрепен от щатските данни, които показаха ръст на американската икономика през третото тримесечие на годината. Причина за това е, че компаниите са увеличили своите запаси, което означава, че възстановяването отново набира сила, след като бе забавило скоростта си. БВП е нараснал с 2.6% за периода юли-септември 2010 година. Публикуваните данни вчера сочат още, че бизнес запасите са нараснали с 121.4 млрд. долара, а не с 111.5 млрд. долара, както предварително се считаше. Това е и значителен ръст спрямо предходното тримесечие, когато отбелязаха повишение с 68.8 млрд. долара.

Един от факторите за възходящата ревизия е по-високата стойност на експорта, който се е възползвал от по-слабия долар. Той се е повишил с 6.8%, а не с 6.3%, както преди това се смяташе. Продажбите на съществуващи жилища нараснаха по-малко от очакваното през изминалия месец, но цените са били стабилни, след като по-малко жилища са останали на пазара. Търсенето на съществуващи жилища регистрира покачване с 5.6% до 4.68 млн, като се очакваше ръст от 6.5% до 4.72 млн..

Британският паунд също бе чувствителен към данните от САЩ и отбеляза спад от 0.7% до дино 1.5357 долара. За понижението на стерлинга силно влияние оказаха и данните за финалната стойност на БВП на Великобритания. Според публикуваните финални данни, БВП на страната е нараснал с 0.7% на тримесечна база, а се прогнозираше покачването да бъде с 0.8%. В същото време на годишна база показателят се е повишил с 2.7%, което също е низходяща ревизия от предходно изчислените 2.8%.

Йената се покачи с 0.35% спрямо долара, достигайки стойност от 83.41 йени, въпреки слуховете за "полу-официални" японски покупки на долари. Влияние оказа новия натиск върху кроса EUR/JPY, продиктуван от общия спад на еврото на forex пазара. Подкрепа японската валута получи и от понижението в доходността на Американските ценни книжа. Доходността на 10-годишните книжа се понижи до 3.319%, а на 2-годишните книжа до 0.610%.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД