Министрите на финансите и главите на Централните банки от страните на „двадесетицата" ще обсъдят на двудневна среща в Южна Корея въпроса как да избегнат световната валутна война и нарастването на протекционизма в търговията, пише „Ведомости".

Един към друг претенции имат както развитите, така и развиващите се икономики. Азиатските страни не искат да укрепят валутите си, а развитите икономики се притесняват от експортна експанзия на развиващите се пазари, подкрепена от отслабване на валутите. Правителствата на Южна Корея и Тайван извършиха през септември серия от интервенции, в опит да отслабят националните си валути с цел повишаване на конкурентоспособността на стоките.

Към тях се присъедини и Япония. Очаква се на срещата САЩ да предложат координиране на валутната политика на всички страни от групата на „двадесетицата", обеща финансовият министър Тимъти Гайтнър.

САЩ имат претенции основно към Китай. Вашингтон настоява за бързо укрепване на юана. Но Министерството на финансите на САЩ иска да види и оскъпяване и на други валути от развиващите се пазари. Недооценените валути трябва да се балансират, каза пред WSJ Тимъти Гайтнър. Щатите се опитват да окажат натиск върху развиващите се пазари, като прехвърлят на тях проблемите с дисбаланса в своята търговия, смята заместник-министърът на финансите на Русия Дмитрий Панкин, цитиран от Интерфакс.

Очаква се, че страните от Г20 ще подкрепят съгласуваната валутна политика. Девалвацията не трябва да се пуска в употреба при подкрепа на икономическия ръст, валутната политика трябва да следва пазарните принципи, се казва в проекта на комюникето от срещата. Всички подкрепят реформата, но остава тайна защо едни държави трябва да принесат по-голяма жертва от други, заявиха на свой ред от Министерството на финансите на Индия.

Всяка държава трябва сама да решава как да формулира валутната си политика и да намали дисбаланса в своята външна търговия, парира на свой ред Яо Дзян от Министерството на търговията на КНР. Едва ли ще се стигне до договорености, скептичен е Панкин.

Пазарът ще следи внимателно срещата на Г20. Отсъствието на консенсус ще подкрепи колебанията в курсовете, предупреждава Робърт Райън от BNP Paribas, цитиран от Reuters.