Азиатските акции ограничиха загубите си днес, след като китайските индекси записаха ръст във втора поредна сесия и помогнаха за неутрализирането на опасенията около Саудитска Арабия, Италия и брекзит.

Индексът на сините чипове в Шанхай нарасна с 3.5% в ранната търговия, продължавайки ръста си от петък, след като Пекин обеща подкрепа за икономиката и за компаниите.

Това помогна на фючърсите на индекс S&P 500, които ограничиха първоначалната си загуба до 0.25%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI обърна посоката и отчита повишение от 0.2%.

Японският Nikkei отстъпва с 0.2%, след като губеше 1% преди това. Южнокорейският KOSPI също бележи понижение от 0.2%.

Тази седмица е пикът на отчетния сезон за щатските компании, като се очакват резултатите на гиганти, като Amazon, Alphabet, Microsoft и Caterpillar.

Подпомогнати от силната икономика и ограниченията на корпоративните данъци, печалбите на компаниите от S&P 500 се очаква да нараснат с 22% през третто тримесечие.

“Въпреки това се очертават и затруднения под формата на силния щатски долар, нарушения на веригите за доставки във връзка с търговските конфликти и нарастващи разходи. Дори и най-малката индикация за обрат при фундаментите на печалбите ще има жестоки последици”, смятат анализатори от JPMorgan.

Перспективите пред световната икономика за 2019 г. се влошават за първи път в последните години, според проучване на Reuters сред икономисти, които предупреждават, че търговската война между САЩ и Китай и затягането на финансовите условия ще предизвика следващия спад.

Саудитска Арабия остава в светлината на прожекторите, след като вчера от Рияд определиха убийството на журналиста Джамал Кашоги, като“огромна и сериозна грешка,” но се опитаха да защитят влиятелния си престолонаследник от разрастващия се скандал.

Вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп се присъедини към някои европейските лидери, настоявайки за допълнителни отговори от страна на Саудитска Арабия, след като от Рияд признаха, че журналистът е умрял в консулството в Турция, след като преди това седмици наред отричаха.

В Европа Италия има срок до днес да обясни пред Европейската комисия нарушаването на правилата, а бюджетът й може да бъде отхвърлен, което в крайна сметка може да доведе до санкции.

Италианското правителство очаква Европейската комисия да реши във вторник за първи път досега дали да помоли страна-членка да ревизира проектобюджета си.

В петък лихвите по италианските държавни облигации нараснаха до най-високото си ниво от 2014 г., а премията, за която инвеститорите настояват, в сравнение с германския дълг, е на 5.5 годишен връх.

Италия се очаква да бъде обект на дискусии и по време на срещата на Европейска централна банка (ЕЦБ) в четвъртък. Очакванията са, че ЕЦБ ще запази паричната си политика без промяна и вероятно ще отложи дискусията относно политиката си за реинвестициите до декември.

Еврото започна седмицата на ниво от 1.1511 спрямо долара, след като в петък се оттласна от подкрепата при 1.1431. Доларът се възстанови от спада спрямо йената преди това и се търгуваше на ниво от 112.55.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, пък бе на ниво от 95.704 пункта.

Британският паунд се търгува без промяна срещу 1.3063 долара, докато пазарите изчакват допълнително развитие около брекзит.

Днес премиерът на Великобритания Тереза Мей се очаква да обяви пред парламента, че 95% нещата по споразумението около брекзит са договорени и да повтори още веднъж противопоставянето си на границата със Северна Ирландия.

На суровинните пазари златото се търгуваше почти без промяна на ниво от 1 227.33 долара за тройунция.

Цените на петрола остават стабилни днес, подкрепени от опасенията около предлагаето преди началото на щатските санкции срещу Иран. Ръстът обаче не ограничен от ръста в сондажната дейност в САЩ.

Петролът от сорта брент поскъпна с 10 цента, до 79.88 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 12 цента, до 69.24 долара за барел.