Доларът поскъпна до едноседмичен връх
Ръстът при азиатските акции бе ограничен днес, а доларът поскъпна до едноседмичен връх, след като протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ даде индикации за всеобщ консенсус сред членовете на борда по отношение на необходимостта от по-нататъшно вдигане на лихвите.
Вероятността от повишение на лихвените нива, която, заедно със световния търговски конфликт, беше в центъра на срива при акциите миналата седмица, ограничи апетита към по-рискови активи в Азия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, докато австралийският основен индекс също изгуби 0.2%.
Японският Nikkei остана без промяна. Изнесените по-рано днес данни показаха, че износът на третата най-голяма икономика в света пада за първи път от края на 2016 г., засегнат от понижения в доставките за САЩ и Китай.
Вчера доларовият индекс и лихвите по щатските държавни облигации нараснаха до най-високите си нива от седмица.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, за последно бе на ниво от 95.654, почти без промяна за деня, докато лихвата по 10-годишните щатски облигации бе 3.211%, или с 3.2 базисни пункта над нивото на затваряне в САЩ вчера.
Протоколът от срещата на Фед на 25-26 септември показа, че всички членове на борда на централната банка са подкрепили вдигането на лихвите през миналия месец и като цяло имат споразумение лихвите да продължат да нарастват, въпреки мнението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че затягането на паричната политика вече е стигнало твърде далече.
Основните валути почти не реагираха, след като правителството на САЩ късно вчера се въздържа да определи Китай или който и да е друг свой търговски партньор като „валутен манипулатор“.
Във валутния си доклад Министерството на финансите на САЩ обяви, че поевтиняването на китайския юан напоследък вероятно ще увеличи търговския дефицит на САЩ, но от министерството смятат, че Пекин не прави почти нищо, за да влияе директно върху стойността на валутата си.
Юанът се търгуваше без промяна на ниво от 6.9315 спрямо долара, недалеч от 1.5-годишния връх от 6.9587, докоснат през август.
Някои инвеститори обаче остават предпазливи заради евентуалното понижение към психологически важното ниво от 7 юана за долар.
В Европа срещата на Съвета на Европа започна вчера, но очакванията, че от нея ще се получи нещо значимо по отношение на брекзит, вече отслабват.
“Надеждите за сделка около брекзит подкрепяха британския паунд през последните два месеца. Така че, ако след срещата няма някакъв значителен напредък, освен по-дългия преходен период, паундът може да бъде подложен на натиск в краткосрочен план,” казва Тохру Сасаки от JPMorgan Chase Bank в Токио.
Цените на петрола се понижиха вчера, като фючърсите на щатския лек суров петрол паднаха под 70 долара за барел за първи път от месец насам, след като стана ясно, че петролните запаси в САЩ са нараснали с 6.5 млн. барела, което бе близо три пъти повече от очакваното. В същото време износът на петрол на САЩ отчита понижение.
Фючърсите на щатския лек суров петрол и тези на брента за последно се търгуваха на ниво от 69.79 и 80.08 долара за барел, респективно.