Петролът отново поскъпва заради Саудитска Арабия
Азиатските акции поевтиняват днес, след като опасенията около търговския спор между САЩ и Китай, евентуалното забавяне на темпа на растеж на китайската икономика и по-високите лихви в САЩ ограничиха оптимизма, въпреки скока при акциите в световен мащаб в края на миналата седмица.
Към всичко това допринесе и поскъпването в цените на петрола, както и поевтиняване на акциите в Саудитска Арабия вследствие на напрежението между Рияд и Запада заради изчезналия саудитски журналист.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.8%, докато основният индекс в Шанхай губи 0.4% в ранната търговия.
Японският Nikkei изгуби 1.4%, след като от Вашингтон обявиха, че ще настояват за клауза срещу валутни манипулации в бъдещите търговски споразумения, в това число и с Япония.
Глобалният индекс на MSCI губи 0.2%, след понижение от 3.87% миналата седмица, което бе най-голямото от март, до едногодишно дъно.
Въпреки че разпродажбите изглежда отслабнаха в петък, отчасти след като данните за търговията на Китай показаха силен ръст през септември, много инвеститори останаха предпазливи.
През уикенда управителят на Централната банка на Китай обяви, че все още има място за корекции при лихвените проценти и в изискванията за резервите на банките, тъй като рисковете от търговията със САЩ остават значителни.
Все повече внимание привлича и напрежението между Саудитска Арабия и Запада след изчезването на Джамал Кашоги - жител на САЩ и водещ на рубрика във Washington Post, който за последно е видян да влиза в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул на 2 октомври.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с “жестоки наказания”, ако се окаже, че Кашоги е бил убит, а много ръководители на компании отмениха плановете си да посетят инвеститорска конференция в Саудитска Арабия по-късно през месеца.
Основният борсов индекс на Саудитска Арабия падна със 7% вчера, като в крайна сметка затвори с понижение от 3.5%, до най-ниското си ниво от януари.
Дубайският основен индекс се понижи с 1.5%, падайки до най-ниското си ниво от януари 2006 г.
Цените на петрола обърнаха низходящата си посока от по-рано през месеца.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 1.2%, до 81.40 долара за барел, отстъпвайки от достигнатото в петък близо триседмично дъно от 79.23 долара за барел.
“Цените на петрола може да нараснат до 100 долара за барел вследствие на опасенията около Саудитска Арабия,” казва Казухико Фуджи от японския мозъчен тръст Research Institute of Economy, Trade and Industry.
“Хората смятаха, че саудитците ще компенсират спада в износа на Иран. Ако обаче започват започват да използват петрола като свое оръжие, това е съвсем друго нещо,” казва той.
През миналата седмица лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации отчете първото си голямо понижение от около два месеца, днес тя записва лек ръст до 3.15%.
Инвеститорите също така се подготвят за среща на лидерите от ЕС в сряда.
Британският паунд поевтиня с 0.3%, до 1.3107 долара, след като преговарящите от Великобритания и ЕС не успяха да стигнат до споразумение преди важната среща тази седмица.
Еврото поевтинява леко до 1.1593 спрямо долара, след като баварските съюзници на канцлера Ангела Меркел вчера записаха най-лошите си изборни резултати от 1950 г.
От друга страна, доларът е поставен под натиск спрямо йената, след като министътр на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви в събота, че Вашингтон иска да включи клауза за предотвратяване на валутни манипулации в бъдещите си търговски споразумения, в това число и с Япония.
Това породи опасения, че подобен ход би дал на Вашингтон правото да определя като валутна манипулация всяка бъдеща намеса на Токио на валутния пазар с цел ограничаване на резките поскъпвания на йената.
Доларът поевтиня с 0.1%, до 112.10 йени.