Разнопосочно представяне на индексите на Уолстрийт
Азиатските акции се търгуват почти без промяна днес, след като световните борсови индекси паднаха до осемеседмични дъна в предходния ден, вследствие на опасенията относно световния икономически растеж. Британският паунд запазва позициите си, подкрепен от надеждите за сделка по брекзит.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна, докато японският Nikkei се понижи с 0.4%, а австралийският основен индекс нараства с едва 0.1%.
В Китай основният индекс Shanghai Composite изгуби 0.2%, докато хонконгският Hang Seng добави 0.3%.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации докосна 7.5-годишен връх от 3.261%, докато тази по 30-годишните книжа достигна до най-високото си ниво от повече от четири години, но впоследствие се понижи.
Според някои трейдъри, направените вчера коментари от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп са помогнали за ограничението на лихвите. Той заяви, че Федералният резерв прибързва с вдигането на лихвите в период, в който инфлацията е минимална, а данните свидетелстват за силното развитие на икономиката.
Лихвите по италианския дълг също отстъпиха от многогодишни върхове, след като министърът на икономиката на страната Джовани Триа пое ангажимент да направи каквото е необходимо, за да възстанови спокойствието, ако напрежението на пазара се превърне във финансова криза.
Индексите на Уолстрийт вчера записаха разнопосочно представяне. Dow Jones се понижи с 0.21%, докато S&P 500 и Nasdaq Composite останаха почти без промяна.
Световният индекс на MSCI, който следи 47 държави, вчера падна до най-ниското си ниво от 16 август. За последно индексът нарастваше с 0.1% за деня.
Международният валутен фонд занижи прогнозата си за ръста на световната икономика през 2018 и 2019 г., както и очакванията си за икономиките на САЩ и Китай за следващата година, изтъквайки като причина последиците от търговската война.
Доларът поевтиня след спада по лихвите на щатските облигации, след като преди това доларовият индекс докосна 7-седмичен връх. Доларовият индекс за последно се търгуваше без промяна на ниво от 95.586.
Британският паунд продължава да поскъпва след възобновените надежди за сделка между ЕС и Великобритания. За последно паундът поскъпваше с 0.1%, до 1.3158 долара.
Китайският юан поскъпна с 0.1%, до 6.9236 долара, след като по-рано през седмицата падна до 6.9371, което бе най-ниското му ниво от средата на август.
Цените на петрола се понижиха днес, след като МВФ занижи прогнозата си за световния икономически растеж, но до известна степен бяха подкрепени от урагана Майкъл, който приближава Флорида и доведе до спиране на близо 40% от производството на суров петрол в Мексиканския залив.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.5%, до 74.61 долара за барел, докато цената на петрола от сорта брент се понижи с 0.2%, до 84.80 долара за барел.
Цената на златото остана без промяна, тъй като инвеститорите остават предпазливи, след като лихвите по щатските държавни облигации се повишиха до многогодишни върхове, а след това отстъпиха.