Азиатските акции поевтиняха до 17-месечно дъно
Азиатските акции поевтиняха до 17-годишни дъна днес, след като Китай позволи на валутата си да поевтинеее под психологическа граница, на фона на резките понижения на местните борсови индекс - промяна, която подложи на натиск за обезценяване други валути на развиващи се пазари, за да останат конкурентни.
Международният валутен фонд (МВФ) утежни положението, като занижи прогнозата си за световния икономически растеж за тази и следващата година, в това число понижавайки перспективите преди икономиките на САЩ, Китай и Европа.
Централната банка на Китай фиксира стойността на юана на 6.9019 за долар, с което премина бариерата от 6.9000 и накара спекулантите да оскъпят щатската валута до 6.9320 юана.
Поевтиняването на юана би трябвало да е положително за износителите и помогна на индекса на сините чипове на борсата в Шанхай за кратко да отчете ръст от 0.1% в ранната търговия, след което се търгуваше почти без промяна. Индексът падна с 4.3% вчера, което бе най-голямото му дневно понижение от началото на 2016 г.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, след като приключи вчерашната сесия на най-ниското си ниво от май миналата година.
Японският Nikkei изгуби 1.2%, повлиян отчасти от считаната за валута убежище йена.
На Уолстрийт технологичният Nasdaq записа трето поредно понижение вчера, а акциите на други компании бяха поставени под натиск вследствие на опасенията, че нарастващите лихви по щатските държавни облигации в крайна сметка може да окажат влияние на икономиката.
S&P 500 изгуби минималните 0.04%, докато Nasdaq Composite се понижи с 0.67%. Dow Jones пък отбеляза повишение от 0.15%.
Лихвата по щатските 10-годишни облигации се задъжа на ниво от 3.24% днес, близо до седемгодишен връх.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 95.754, след като преди няколко седмици бе паднал до 93.814.
Доларът не се представя толкова силно спрямо йената обаче, отстъпвайки до 113.07, след като миналата седмица достигна връх от 114.54.
Еврото бе повлияно от политическите проблеми в Италия и поевтиня до 1.1490 долара - доста под върха от 1.1815, достигнат през септември.
Лихвите по италианския дълг нараснаха, след като войната на думи между Рим и ЕС относно бюджетните планове на страната ескалира.
Лихвата по италианските 10-годишни облигации нарасна с над 20 базисни пункта - до 3.626%, което бе най-високото й ниво от февруари 2014 г., а борсовият индекс FTSE MIB падна до най-ниското си ниво от април 2017 г.
Бразилският реал поскъпна до двумесечен връх, а борсовите индекси скочиха, след като пазарът изрази предпочитанията си към президентския кандидат Жаир Болсонаро, който спечели първия тур на изборите в неделя.
На суровинните пазари златото се търгуваше на ниво от 1 189.41 долара за тройунция, след като вчера цената му падна с 1.4%.
Цените на петрола останаха почти без промяна, на фона на появилите се нови доказателства, че износът на суров петрол на Иран намалява преди налагането на санкции от страна на САЩ. В същото време нов ураган се придвижва в Мексиканския залив.
Петролът от сорта брент поскъпна с 3 цента, до 83.94 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се повиши с 5 цента, до 74.34 долара за барел.