Нови разпродажби на Уолстрийт, азиатските индекси поеха нагоре
Американските борсови индекси продължиха низходящото си движение и в четвъртък, след масираните разпродажби от предходния ден.
Индустртиалният бенчмарк Dow Jones Industrial Average и широкият борсов индикатор S&P 500 приключиха вчерашната сесия с понижения от малко над 2%, докато технологичният Nasdaq Composite отстъпи с 1.25 на сто спрямо нивата си от сряда.
Петъчната търговия в Азиатско-тихоокеанския регион обаче стартира разнопосочно, като на повечето пазари дори се наблюдават опити за възстановяване от загубите и връщане на "зелена" територия.
Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific леко се повиши, след като вчера падна до най-ниските си нива от май 2017 г. Най-силен ръст се наблюдава на индийската фондова борса, където BSE Sensex добави над 2% към стойността си. В Китай, Хонконг и Южна Корея също преобладават позитивните настроения - индексите там отчитат повишения от по процент и половина.
Днес бе публикувана статистиката за китайския износ през септември, който се оказа по-висок от очакваното. Експортът на Поднебесната империя се повишава с близо 15% на годишна база, докато консенсусните прогнози бяха за увеличение от около 9 на сто.
В резултат на това, търговският излишък на Китай със Съединените щати достигна рекордните 34.13 милиарда долара. За деветте месеца от началото на годината той възлиза на общо 225.79 милиарда долара, докато за същия период на предходната година беше в размер на 196 милиарда.
Оказва се, че търговският оборот на китайските компании не се е повлиял значително от размяната на митнически "удари" между Пекин и Вашингтон.
На стоковите пазари петролът отчете повишение от около процент в сутрешната търговия. Американският лек суров петрол в момента се търгува на ниво от 71.70 долара за барел, докато сортът Брент се движи малко над 81 долара.
Така "черното залто" изтри част от загубите, реализирани през последните два дни, но въпреки това е на път да приключи седмичната търговия "на червено".
Петролните фючърси на борсата в Ню Йорк са на път да регистрират седмичен спад от над 4%, който ще е и първият за последните пет седмици.
Анализаторите дават различни обяснения за причините, които доведоха до срива на капиталовите пазари тази седмица, но сред най-често споменаваните са страховете от затягането на монетарната политика от страна на Федералния резерв и опасенията от ескалация на търговския конфликт между САЩ и Китай.
Междувременно инвеститорите очакват и началото на сезона на отчетите за третото тримесечие. По-късно днес три от водещите американски банки - JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo - ще публикуват финансовите си резултати за периода до края на месец септември.