Азиатските акции поскъпват близо до рекордни нива днес, след като новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън предложи план за стимули на стойност 1.9 трлн. долара за рестартиране на най-голямата икономика в света и за ускоряване на реакцията и на COVID-19.

В предложения от Байдън план 415 млрд. долара са насочени към борба с COVID-19, около 1 трлн. долара ще бъдат за директни плащания на домакинствата, а с близо 440 млрд. долара ще бъдат подпомогнати малкият бизнес и общностите, засегнати сериозно от пандемията.

Акциите в световен мащаб първоначално поскъпнаха вчера вследствие на публикация, в която се казваше. че пакетът може да е на стойност 2 трлн. долара, което е много повече от очакваното от пазарите.

Изказването на Байдън беше след това на председателя на Федералния резерв на САЩ, в което Джером Пауъл заяви, че централната банка няма да вдига лихвите скоро и отхвърли предположенията, че в краткосрочен план Фед може да започне да ограничава количествата изкупувани облигации.

“Ясно е, че ще има значителни стимули. Ваксинацията също е в ход, така че имаме един оптимистичен сценарий за възстановяване. По-конкретно това е много положително за рисковите активи, тъй като е малко вероятно лихвите да се покачват скоро,” казва пред Ройтерс Майкъл Фразис, портфейлен мениджър във Frazis Capital Partners в Сидни.

Аизатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1% в азиатската сесия. Хонконгският Hang Seng бележи ръст от 0.32%, докато австралийският ASX 200 се повиши с 0.17%.

Японският Nikkei губи 0.21%, след като в предишната седмица достигна до тридесетгодишен връх. Индексът на китайските сини чипове изгуби близо 1% вследствие на опасенията около увеличаващите се случаи на COVID-19 в страната.

Над 28 милиона души в момента са блокирани в Китай. Днес страната обяви най-големия си брой нови случаи на COVID-19 от повече от десет месеца.

Ръстът при акциите в Азия днес последва спад на Уолстрийт вчера. Щатските индекси прекараха по-голяма част от вчерашната сесия на положителна територия, подпомогнати от надеждите за стимули, но опасенията относно разходите за помощния пакет доведоха до лек спад в края на деня.

Шест съвета за парите от милиардер, които да предадете на децата сиНе всички могат да имат легендарните финансови способности на Бъфет, но през годините той е предлагал невероятно мъдри съвети за родители относно това как да обучават децата си за парите

Е-mini фючърсите на S&P 500 бележат понижение днес след речта на Байдън и за последно отчитаха спад от 0.222% до 3 783 пункта.

“Притесненията са какво ще означава планът от данъчна гледна точка,” казва Тим Гриски, старши анализатор в Inverness Counsel в Ню Йорк.

“Харченето е лесно, но въпросът е как ще платиш за него? Пазарите често пренебрегват политиката, но не пренебрегват често данъците.”

Вчера Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.22%, S&P 500 изгуби 0.38%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.12% надолу.

Днес започва отчетният сезон в САЩ, като се очакват финансовите резултати на JPMorgan, Citigroup и Wells Fargo.

На валутните пазари доларовият индекс се търгува почти без промяна на ниво от 90.27. Доларът също така остава без промяна спрямо йената при 103.79.

Еврото поевтиня с минималните 0.05% - до 1.2150 долара.

Лихвите по щатските държавни облигации се понижиха, след като първоначално нараснаха вследствие на очакванията за по-висока инфлация.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтинява с 0.27%, до 56.27 долара за барел, докато тези на щатския лек суров поскъпват с 1 цента, до 53.58 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.24%, до 1 850.77 долара за тройунция.