Възходящият тренд на капиталовите пазари продължава на фона на очакванията за масова дистрибуция на ваксините срещу COVID-19 в следващите месеци.

Днес по-голямата част от борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион отчитат повишения, след като снощи и на Уолстрийт сесията приключи "на зелено".

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на водещите азиатски компании, регистрира ръст от 0.15 на сто.

В Япония Nikkei 225 добави 2.5% към стойността си, а австралийският S&P/ASX 200 и южнокорейският KOSPI се повишават респективно с 1.3 и 0.6 на сто спрямо вчерашните си нива.

Вчера и британската фармацевтична компания AstraZeneca обяви, че е готова с предварителните тестове на своята ваксина, които показват 90% ефективност.

Нейният продукт е по-евтин и по-лесен за съхранение и разпространение от този на конкурентите ѝ в лицето на Pfizer и Moderna.

Междувременно, на валутните пазари доларът продължава да губи позиции. Доларовият индекс, който следи представянето на американската валута спрямо шест водещи световни парични единици, достигна най-ниското си ниво от началото на септември насам.

Към момента еврото се търгува за 1.1855 долара, а японската йена се разменя на ниво от 104.42 йени за долар.

Според анализаторите, цитирани от Ройтерс, инвеститорите в момента игнорират основния риск, свързан с повишаващия се брой новозаразени с COVID-19 в световен мащаб и предпочитат да се фокусират върху перспективите за 2021 г.

ОПЕК отново занижи прогнозите си за търсенето на петрол Организацията на държавите износители на петрол ОПЕК за пореден път занижи прогнозите си за търсенето на петрол в оставащите месеци до края на 2020 и през 2021 година

Позитивните нагласи се усещат и на стоковите пазари, където петролът поскъпна с около процент и половина тази сутрин.

Сортът брент се повиши до най-високите си нива от март насам, като към момента фючърсите с доставка през февруари се търгуват на ниво от 46.66 долара за барел.

Американският лек суров петрол се движи около 43.72 долара за барел.

Повишаващият се апетит на инвеститорите към рисковите активи обаче повлия негативно на златото, което поевтиня до четиримесечно дъно. Тази сутрин ценният метал загуби нови 0.7% от стойността си - до ниво от 1 825 долара за тройунция.