Азиатските акции поевтиняват днес, след като страховете около разпространяващата се зараза от коронавируса насочиха средствата към щатските активи, което оскъпи долара до тримесечни върхове.

Напрежението се засили и от предстоящите данни за производството за редица страни. Японският индекс на производството се понижи до 47.6 пункта през февруари, в сравнение с 48.8 преди това, отчитайки най-големия си спад от седем години насам.

Дори и индексите на Уолстрийт тръгнаха надолу в края на вчерашната сесия, вследствие на новините за увеличаване на броя на заразените в Пекин и извън Китай. Южна Корея отчете 52 нови случая в петък.

Корпоративните печалби са поставени под все по-голяма заплаха, докато щатските производители трескаво търсят алтернативни източници с оглед на нарушените вериги по доставките от Китай.

Според Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) загубите само на азиатските авиопревозвачи може да достигнат близо 28 млрд. долара тази година, като повечето от тях ще са в Китай.

“Безпокойството около вируса се покачи отново вследствие на опасенията около избухването на заразата в Пекин и извън Китай,” казва пред Ройтерс Родриго Катрил, старши валутен анализатор в NAB.

“Щатските и европейските акции се разпродават, а азиатските валути отчитат сериозно поевтиняване.”

Вследствие на това търсенето на златото като актив убежище нарасна. Скъпоценният метал за последно се търгуваше на цена от 1 624.94 долара за тройунция, поскъпвайки с 2.6% за седмицата до седемгодишен връх.

Акциите изостават сериозно, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.6% днес.

Южнокорейският основен индекс KOSPI падна с 1.2%, след като вирусът се разпространи в страната, докато японският Nikkei остана без промяна, въпреки че поевтиняването на йената беше в подкрепа на износителите.

Шанхайският индекс на сините чипове CSI300 запазва позиции вследствие на обещанието за допълнители стимули в Китай. E-Mini фючърсите на щатския S&P 500 и тези на EUROSTOXX 50 отчитат понижения от по 0.3%.

Индексът Dow Jones изгуби 0.44% вчера, докато S&P 500 се понижи с 0.38%, а технологичният Nasdaq затвори с 0.67% надолу.

Държавните облигации се облагодетелстваха от засиващите се нагласи за избягване на риска, като доходността по 30-годишните щатски книжа падна под психологическата граница от 2% до най-ниското си ниво от септември 2019 г.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижава с 9 базисни пункта за седмицата до 1.498%, което е най-ниското ниво от септември.

“Щатските 10-годишни облигации псокъпват с повече, отколкото ценните книжа на останалите държави от Г5,” казва Алън Ръскин от Deutsche Bank.

“Държавните ценни книжа привличат чуждестрани средства заради по-високата си доходност, а тя предоставя повече възможности лихвите да се понижават.”

Тези парични потоци са добре дошли за долара, който поскъпна до многогодишни върхове спрямо редица валути през тази седмица.

Най-голямото поскъпване беше срещу йената, която изгуби част от стойността си, след като поредицата от слаби икономически данни породи дискусии за рецесия в страната.

Доларът за последно се търгуваше на ниво от 112.02 спрямо йената и е на път да запише най-добрата си седмица от септември 2017 г. с поскъпване от 2%. Друга жертва на близките търговски отношения с Китай беше австралийският долар, който падна до 11-годишни дъна спрямо щатския долар.

Еврото се справя малко по-добре при 1.0790 спрямо долара, след като падна до най-ниските си нива от април 2017 г.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други валути, нарасна до тригодишен връх от 99.910, след като записа понижение от 0.8% за седмицата.

Анализатори от RBC Capital Markets отбелязаха, че силното представяне на долара го е доближило до редица технически прегради, което може да засили ръста допълнително.

"Поскъпването позволи на доларовия индекс да доближи прага от 100.00 пункта, като следващата ключова съпротива е при 100.30. Същото важи и за китайския юан, като двойката е на път да пробие съпротивата при 7.0559.”

Цените на петрола отстъпват леко в петък, но все още нарастват с над 3% за седмицата.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 32 цента, до 53.56 долара за барел, докато брентът губи 37 цента, до 58.94 долара за барел.